02:37
Lidice se staly už během druhé světové války symbolem nacistických zvěrstev. Těsně po skončení války, při třetím výročí tragédie, se na lidické pláni sešlo přes 100 000 lidí, aby si připomněli události z roku 1942. Zde také bylo vyhlášeno, že budou postaveny nové Lidice. Prezident Edvard Beneš na shromáždění pronesl projev odsuzující německou okupaci. Hovořil o odpovědnosti za napáchané škody a zločiny, kterou připsal všem Němcům. Filmový týdeník z roku 1945 tak představuje důležitý historický pramen pro vysvětlení poválečných událostí včetně odsunu německé menšiny ze Sudet.
Reportáž z roku 1945 představuje příklad toho, jak se poválečná společnost vyrovnávala s nacistickou represí. Komentář k záběrům demolice Lidic i projev prezidenta Edvarda Beneše obsahují řadu hodnotících výroků na adresu Němců jako národa.
Instruujte žáky, aby tyto hodnotící soudy vyhledali a zaměřili se zejména na použitá přídavná jména popisující Němce. Vybrané citáty nechte žáky přečíst před třídou.
Následně společně diskutujte o pojmech kolektivní vina a vytváření nepřítele. V rámci diskuze mohou žáci zkusit odhadnout, jak jazyk použitý v reportáži souvisí s tehdejší poválečnou atmosférou, násilnou poválečnou odplatou a také s odsunem německé menšiny z pohraničních oblastí, tzv. Sudet.