Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Archiv ČT24

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 29

1954 zamrzlá řeka Vltava

01:07

1954 zamrzlá řeka Vltava

Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v Praze, když v roce 1954 zamrzla řeka Vltava. Děti i dospělí se vrhli na Vltavu a provětrali své brusle. Jak vypadalo v té době sportovní vybavení a oblečení?

Božena Němcová očima doby: 1955

02:03

Božena Němcová očima doby: 1955

Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.

Nejkrásnější prezident Antonín Novotný

01:13

Nejkrásnější prezident Antonín Novotný

Povídá se, že byl Antonín Novotný na valném shromáždění OSN zvolen nejkrásnějším prezidentem, a tak se mu mezi lidmi začalo přezdívat „schöne Tony“, krásný Tony. Video zachycuje jeho návštěvu průmyslové Ostravy.

Lživá propaganda o Československu

01:24

Lživá propaganda o Československu

Jako by železná opona neexistovala. Propagandistická reportáž z roku 1960 popisuje bezproblémový a čilý mezinárodní provoz na hraničním přechodu mezi Československem a „Západním Německem“ v Rozvadově.

Co si děti přejí k nové pětiletce

01:47

Co si děti přejí k nové pětiletce

Dětský svět patřil k častým a věrným motivům československé televize. Dobová tendenční reportáž z jeslí v Hradci Králové měla občany povzbuzovat k pracovitosti, aby se jejich dětem dařilo dobře.

Spartakiáda 1960

01:39

Spartakiáda 1960

Roku 1960 se na pražském Strahově konala druhá spartakiáda, které se zúčastnilo více než 750 tisíc cvičenců, jejichž výkony viděly téměř 2 milióny diváků. Podívejte se na dobovou reportáž o této masové sportovní přehlídce.

Náhlá smrt Klementa Gottwalda

01:27

Náhlá smrt Klementa Gottwalda

Dne 14. března 1953 zemřel prezident Klement Gottwald. Stalo se tak několik dní po jeho návratu z pohřbu Stalina. Podívejte se, jak jeho úmrtí zpracovala dobová propaganda.

Pohraniční stráž Sboru národní bezpečnosti

01:23

Pohraniční stráž Sboru národní bezpečnosti

Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.

Celostátní sjezd družstevníků

01:27

Celostátní sjezd družstevníků

Dobová reportáž z prvního celostátního sjezdu družstevníků, který se konal v roce 1953 v Praze. Zúčastnilo se ho více než 5000 zemědělců, kteří zde jednomyslně schválili družstevní stanovy. Násilná kolektivizace venkova pokračovala ještě dlouhá léta.

Zemědělská sabotáž

01:04

Zemědělská sabotáž

Ideologicky silně zabarvená ukázka ukazuje proces s bývalým statkářem Královským, který byl odsouzen za sabotáž, podvod a zneužití lidového družstva. Snažil se totiž vyhnout povinným vysokým dodávkám potravin, které museli plnit všichni zemědělci, ale které byly tak vysoké, že je plnit nešlo.

Smrt J. V. Stalina

01:08

Smrt J. V. Stalina

Dobové zpravodajství informuje o smrti J. V. Stalina dne 5. března 1953. Vedle vlastní informace o smrti sovětského vůdce je pasáž zajímavá i z hlediska zpracování, které odpovídá propagandě padesátých let.

Egon Bondy: Vždy proti proudu

01:00

Egon Bondy: Vždy proti proudu

Egon Bondy byl představitelem českého undergroundu, originálním filozofem, a především básníkem. I když byl zapálený marxista, kritizoval poúnorový režim, zároveň ale několikrát spolupracoval se Státní bezpečností. Na protest proti rozdělení Československa přijal slovenské občanství a odešel do Bratislavy. Poslechněte si stručný medailonek o jeho životě a tvorbě.

Načíst další videa
Probíhá načítání