04:50
České titulky
V pořadu se učí správná výslovnost písmene R. Procvičují se také slova opačná, citoslovce a zvuky dopravních prostředků.
V pořadu se učí výslovnost písmene L, hraje se hra na předvádění hudebních nástrojů, hra na paměť s procvičováním výslovnosti písmene L a učí se básnička na písmeno L. Dále se učí dýchání do břicha.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
V pořadu se učí správná výslovnost písmen Š, Ž, Č pomocí dechových cvičení a zdrobnělin.
Pořad učí výslovnost písmen S, Z a C, a to za pomoci her na zvířata a příkladů opravených chyb ve výslovnosti ve větách.
V posledním díle LOGOhrátek si zopakujeme, co všechno už jsme se společně naučili. Jak se řeč vyvíjí a proč je tolik důležitá. Že je důležité správně dýchat. A nakonec si zahrajeme tichou poštu!
Ve čtvrtém díle LOGOhrátek se eznámíme se slovesy. Tedy slovy, která označují, co děláme nebo co se kolem nás děje. Slovesa si procvičíme celým tělem formou pantomimy a také procvičíme koordinaci pohybů ruky a oka. A pak slovesa zapojíme při vyprávění příběhu nebo při popisu obrázků dopravních prostředků.
V devátém díle LOGOhrátek si nejprve zopakujeme slovní druhy z minulých dílů. Dozvíme se něco o nářečích z různých krajů České republiky. Poté se zaměříme na sousloví a tvoření vět. Zkusíme doplňovat neúplné věty a z náhodně zvolených slov poskládat větu tak, aby dávala smysl.
Vysvětlení, jak správně dýchat. Dále se pořad věnuje možnostem práce s hlasem (šeptání, volání, změna barvy hlasu, …) a na závěr radí, jak o svůj hlas správně pečovat.
Vysvětlení významu slova „vička“ z písničky Ovčáci, čtveráci („vy jste naši vičku“).
Jaký je rozdíl mezi včas a v čas, přitom a při tom, namísto a na místo? Barbora Hošková z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje význam předložkových vazeb. Uvádí, že značný vliv na užívání předložek mají stylistika a úzus.
Ve druhém díle LOGOhrátek se zaměříme na podstatná jména. Na začátku si uděláme dechové cvičení a další aktivity k procvičování čelistí. Uvedeme si různé příklady podstatných jmen v podobě názvů věcí, které nás obklopují. Vysvětlíme si, co jsou abstraktní podstatná jména a na závěr si některá podstatná jména nakreslíme oběma rukama zároveň.
V pořadu Slovíčka si tentokrát vysvětlíme, co znamená slovo etno. Etno vzniklo jako pomocné slovo. Je to zkratka slova etnický. Etno může označovat národ. A co vše můžeme nazvat slovem etno? Vlastně vše, co v sobě nějak uchovává kousek toho, odkud to pochází.
V pořadu se děti dozvědí, jak správně dýchat, nacvičí si nádech a výdech a naučí se správně vyslovovat samohlásky A, E, I, O, U.
V pořadu se děti učí správně dýchat pomocí různých her: foukání do větrníku, tvoření bublin ve vodě, vyfukování bublin pomocí bublifuku a nafukování balonků.
V prvním díle LOGOhrátek si budeme hrát se slovy a trénovat jejich význam. Jako malí se ze všeho nejdříve naučíme používat citoslovce, kterými vyjadřujeme své pocity. Abychom mohli správně vyslovovat, musíme také správně dýchat. Nakonec si zahrajeme hru na překladatele.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.