24:39
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pasáž pomocí příkladových vět vysvětluje pravidla shody přísudku s podmětem.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pořad hravou formou seznamuje děti s prvním písmenem abecedy – A. Věnuje se tomu, jak se velké tiskací A píše a jaká slova tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, která souhláska se píše uvnitř a která na konci slov. Zopakujme si, co jsou samohlásky a souhlásky. Některá slova stejně slyšíme, ale jinak píšeme. Mají stejný význam?
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát si v několika různých úlohách procvičíme shodu přísudku s podmětem.
Pasáž vysvětluje, jestli a kdy je správné psát „Bible“ a kdy „bible“, a objasňuje smysl úsloví „vymítat ďábla“.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku rozpoznat, kdy napsat na začátku slova i věty velké písmeno a kdy malé.
Pořad představuje profesní češtinu loutkářů a přináší vysvětlení typických výrazů, které se v divadelním, konkrétně v loutkářském, prostředí používají. Tušíte, co je to vůz, kukátko nebo zádovka?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku vnímat posloupnost děje. Seznámíme se se skřítkem Všudybýlkem. Řekneme si, co jsou signální slova. Přečteme si příběh a ověříme si, jak pozorně jsme četli. Při odpovídání na otázky si svá tvrzení potvrdíme vyhledáním v textu. A příběh převyprávíme s pomocí signálních slov.
Pasáž vysvětluje původ a význam výrazu „sedět v lochu“.
Slovo alibi může znít jako z cizokrajné pohádky, ale v pořadu Slovíčka se dozvíte, že alibi dokazuje nevinu. Je to jasný důkaz, který potvrzuje něco, co se dá ověřit.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.