29:23
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku, co je podmět a přísudek, a osvojme si pravidla psaní přísudku ve shodě s podmětem. Poznejme základní skladební dvojici. Naučme se správnému psaní koncovek v jednotném a množném čísle času minulého.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Pasáž uvádí pravidla a příklady psaní velkých písmen ve jménech osob, etnik a příslušníků různých skupin.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku správně psát předpony s-, z-, vz-. Některá slova nám znějí velmi podobně. Pomůckou nám budou různé směry (dolů, dohromady, nahoru, pryč) a také změna stavu. Někdy ovšem předpona s- nebo z- změní význam slova (smazat x zmazat).
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde se píše mně a kde mě. Paní učitelka Markéta se tentokrát v roli pilotky a cestovatelky s dětmi vydává na planety „mě/mně“, „bě/bje“ a „vě/vje“. V doplňovacích cvičeních si děti mohou procvičit, zda pochopily dnešní nelehkou látku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména a dělit je podle druhů na měkká, tvrdá a přivlastňovací. V této lekci se vypravíme do Asie na ostrov Adjektivánie.
V sedmém díle LOGOhrátek si posvítíme na příslovce, která nám říkají, jak se něco děje. Při dechovém cvičení je využijeme při popisování toho, jak foukat. Popovídáme si o potlesku a vyzkoušíme si jeho intenzitu podle nálady z výkonu. A na závěr popíšeme obrázek podle otázek.
V pátém díle LOGOhrátek si procvičíme přídavná jména, která nám pomáhají popsat vlastnosti a stavy. Při pohybové hře si zahrajeme na kuželky nebo budeme chodit po čáře. Budeme hledat pro barvy korálků jiná přídavná jména označující jejich barvu. A na závěr budeme zkoušet stupňovaní přídavných jmen.
V devátém díle LOGOhrátek si nejprve zopakujeme slovní druhy z minulých dílů. Dozvíme se něco o nářečích z různých krajů České republiky. Poté se zaměříme na sousloví a tvoření vět. Zkusíme doplňovat neúplné věty a z náhodně zvolených slov poskládat větu tak, aby dávala smysl.
12 705
703
4 221
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.