13:10
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Ani funkčním stylům se nejspíše v maturitním testu nevyhnete. Pojďte si zopakovat, jaké funkční styly existují a co je charakterizuje. S funkčně stylovou charakteristikou textu totiž budete při řešení testu pracovat. Ve videu uvidíte různé strategie řešení takových úloh, a to včetně rizik některých strategií.
Maturiní test ověřuje také to, jestli dovedete rozlišit základní typy promluv v češtině. A aby toho nebylo zas tak málo, při řešení takových úloh potřebujete také rozlišit vypravěče a postavy. Podívejte se na ukázky možných postupů při řešení modelové úlohy včetně komentáře případných chyb při řešení. Mimo jiné se také dozvíte, co to ty typy promluv vlastně jsou...
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá spodobou znělosti na konci slov a uprostřed slov a vysvětluje, čím se tento jazykový jev řídí.
Věděli jste, že až 80 % našeho sdělení není přenášeno slovy? Nejen slova totiž mluví, mluví celé naše tělo! Ale pozor, neverbální signály vysíláme většinou podvědomě a stejně tak je i přijímáme. Video je úvodem do tematiky řeči těla.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplnit chybějící slova v textu a sestavte text ve správné dějové posloupnosti. Společně vytvoříme osnovu a pojmenujeme její jednotlivé části výstižnými názvy.
První komunistický prezident Klement Gottwald pronesl svůj nejdůležitější projev ještě předtím, než se prezidentem stal. Jeho několik vět z 25. února 1948 hluboce a osudově zasáhlo do života všech československých občanů.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá různými pozdravy v češtině, jejich použitím, původem a vznikem.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak v textu vyhledat klíčová slova a důležité informace. Na začátku si vyluštíme, o čem příběh bude. Následně si ho společně přečteme a budeme v něm podtrhávat důležité informace. Závěrečné shrnutí proběhne pomocí klíčů.
Pohádka Jirka s kozou, kterou předčítá Jan Vondráček. Příběh vypráví o Jirkovi, který se rozhodne rozesmát věčně zamračenou princeznu. Spolu s kozou se vydává na cestu do království a poznává mnoho zajímavých přátel. S jejich pomocí pak dokáže snadno splnit svůj cíl i královy těžké úkoly.
Pohádka O prstenu a krásné zahradnici, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o prstenu, který si dokáže navléci jen budoucí královna. Tou má být zahradnice, která si ale krále vzít nechce. Proto ji sudička promění v psa. Když ji poté v nové podobě potká princ, pomůže ji vrátit původní podobu. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Jak byl vynalezen padák.
Pohádka O perníkové chaloupce, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o Jeníčkovi a Mařence, kteří zůstanou opuštění v lese a hledají cestu domů. Při tom narazí na perníkovou chaloupku, ve které bydlí zlá bába s dědkem. A chtějí si děti upéct.
10 536
515
2 946
985
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.