04:50
V pořadu se učí správná výslovnost písmene R. Procvičují se také slova opačná, citoslovce a zvuky dopravních prostředků.
Pořad učí výslovnost písmen S, Z a C, a to za pomoci her na zvířata a příkladů opravených chyb ve výslovnosti ve větách.
V pořadu se učí výslovnost písmene L, hraje se hra na předvádění hudebních nástrojů, hra na paměť s procvičováním výslovnosti písmene L a učí se básnička na písmeno L. Dále se učí dýchání do břicha.
V posledním díle LOGOhrátek si zopakujeme, co všechno už jsme se společně naučili. Jak se řeč vyvíjí a proč je tolik důležitá. Že je důležité správně dýchat. A nakonec si zahrajeme tichou poštu!
Čím se zabývá lexikologie? A čím sémantika? I to se dozvíte ve videu, které ukazuje jeden z možných typů úloh, jimiž lze ověřovat dovednosti týkající se práce se slovy a jejich významy v textu. To vše s komentářem, nakolik jsou zvolené postupy řešení vhodné a zda vedou ke správnému řešení.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem K. Ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem.
Výklad profesní mluvy truhlářů uvádí humorná scénka a následně truhlář Karel Švec vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je špicpor nebo fušvanc?
Pasáž se formou scénky a následného vysvětlení zabývá některými pojmy ze slovníku hráčů počítačových her.
V šestém díle LOGOhrátek se budeme zajímat o číslovky. Na začátku procvičíme výdrž dechu při počítání na jeden nádech. Procvičíme číslovky při pohybové aktivitě s počítáním jednotlivých činností nebo při počítání částí těla. Vysvětlíme si, co znamená gesto s jedničkou, a na závěr zkusíme ohebnost jazyka při jazykolamu.
Formou scénky a navazujícího vysvětlení se dozvíme, že u mnoha slov lze použít při skloňování několik variant. Které jsou správně, jak vznikly a proč k tomuto kolísání dochází? Proč je čeština tak nevyzpytatelná?
Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje zájmena bezrodá, tedy zájmena, která nevyjadřují rod, a záludnosti s nimi spojené.
Pasáž se zabývá výskytem různých forem příjmení v nářečích, uvádí, jak vypadají v různých pádech a jaké tvary jsou připuštěny pro spisovný jazyk.
Ve druhém díle LOGOhrátek se zaměříme na podstatná jména. Na začátku si uděláme dechové cvičení a další aktivity k procvičování čelistí. Uvedeme si různé příklady podstatných jmen v podobě názvů věcí, které nás obklopují. Vysvětlíme si, co jsou abstraktní podstatná jména a na závěr si některá podstatná jména nakreslíme oběma rukama zároveň.
Pohádka Mořský čaroděj a jeho učeň, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o rolníkově synovi, kterého zavede mořský čaroděj do svého zámku. Tam se syn potají naučí kouzlit. Když ho pak čaroděj chce získat do své moci, dokáže mu chlapec statečně vzdorovat a zachránit své přátele. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Šansoniérka Hana Hegerová v pořadu Písně českých básníků zpívá Seifertovu Svatební píseň, kterou zhudebnil Petr Hapka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.