04:27
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání žáci s problémy v chování? Žáci s tímto znevýhodněním popisují, jak se projevují jejich problémy. Svůj pohled na věc připojují i jejich spolužáci.
Matka Simona z malé obce u Jihlavy sama vychovává dvě děti. Starší Dany začíná v 15 letech proměnu z chlapce na dívku. Má za sebou konečný verdikt sexuologů, že je dívka v chlapeckém těle, a nastupuje na hormonální léčbu. Simona vzpomíná nejen na coming out své dcery, ale také na vyrovnání se s reakcemi okolí, na období depresí, šikany a nepochopení ze strany školy.
Na počest Roba, který při falešném střeleckém útoku vyskočil z okna, se ve škole koná taneční party. Účastní se florbalisti, Tonda, Nessa i Mája. Na střelecký útok sice většina z nich nezapomněla, ale zdá se, že mnohým z nich tahle situace pomohla. Posunout se, poznat se a najít cestu ke spřízněným duším.
Pachatel, spolužáci, rodina a odborníci ze školy pátrají po příčině střeleckého útoku na brněnské střední škole. Kdo za něj skutečně může? Je vinný jenom ten, kdo vzal do ruky zbraň? Ovlivnila útočníka rodinná situace? Řeší se ale i následky útoku. Rozchod, obviňování, nenávist, ale i nový pohled na svět. Jaké emoce se v jednotlivých postavách ještě skrývají?
Žárlivost je v partnerských vztazích přítomna mnohem častěji, než si sami připouštíme. Dokazují to naše nevědomé tělesné reakce. Žárlivost chápeme jako motivační emoci, kdy si hlídáme partnera a snažíme si zabezpečit jeho věrnost. Jde o reakci na ohrožení partnerství. Z jakého důvodu nás ale evoluce žárlivostí vybavila?
Technopárty jsou postrachem všech, kdo žijí v doslechu zvukové aparatury. Přestože často dochází k porušování zákonů, policejní složky většinou na podobné akce jen dohlížejí, dokud neskončí. CzechTek v roce 2005 byl výjimkou. Tehdejší premiér Jiří Paroubek nařídil proti jeho účastníkům tvrdě zakročit. Výsledkem byla zranění na obou stranách a oprávněná diskuze o přiměřenosti zásahu. Průběh akce přibližuje Michal Čížek, který byl na místě v roli fotoreportéra.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Jak a kde trávila Míša Vánoce, když byla na ulici? Dnes se snaží abstinovat a obnovit kontakt se svým synem.
Testy měřící inteligenční kvocient neboli IQ testy se používají už mnoho let. Proto se jim nevyhnulo ani zneužití (například v USA během 1. světové války nebo v nacistickém Německu o pár let později). V pořadu What the fact (225) zjistíte, co přesně inteligenční kvocient znamená a o čem vypovídá tzv. Gaussovo rozdělení.
Současný grafický designér Petr Babák představuje vizuální styl a orientační systém pro NTK (Národní technická knihovna v Praze, 2009). Další ukázkou orientačního systému pro interiéry veřejných budov je Nová scéna Národního divadla, pro kterou navrhl řešení zvané Loginform (1978) grafický designér Rostislav Vaněk.
Fyzická aktivita je pro naši duševní a emoční pohodu důležitá. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů, například agrese, násilí nebo dopingu? Pořadem provází Cyril Höschl.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například problém s nadváhou. Obezita bývá na televizní obrazovce spojována s opakujícími se vlastnostmi, negativními emocemi a situacemi, kterým hrdinové čelí. I tomu se blíže věnuje dokumentární seriál TeleRevize.
Je vaše úzkost normální, anebo už je to nemoc? Úzkost je prastarý ochranný mechanismus, ale může se také projevovat jako nepříjemný emoční stav, jehož příčiny a podněty nejsou zprvu zřetelné. Mnohdy přeroste do rozměrů, kdy už je potřebná návštěva psychiatra. Pokud vás tyto problémy netrápí osobně, možná vás zaujmou výpovědi pacientů procházejících terapií. Právě úzkost jim totiž dosud znemožňovala normálně žít. Pořadem provází a mechanismus úzkosti přiblíží psychiatr Cyril Höschl.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.