03:47
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Oskar nutně potřebuje pomocníka, a tak mu Alenka sestaví robota. Umělá inteligence ale nemusí být tak poslušná, jak by si Oskar přál. "Chytrá domácnost" je dobrý pomocník, nic se ale nemá přehánět. Králík to také ví a trochu nám to objasní.
Čím více je obrazovek, tím je větší zábava? Pozor, modré světlo na nás má negativní dopad. Špatně spíme a hrozí nám i z přemíry technologií tzv. digitální demence. Co to je a jak se jí bránit? A říká vám něco pojem environmentální žal? Je také spojený s nadužíváním technologií...
Toto je skutečný příběh. Mladý podnikatel byl okraden o desítky tisíc korun kvůli podvodnému e-mailu a podvržené webové stránce. Phishing je nebezpečná technika internetových podvodníků, kteří se snaží z obětí vylákat hesla, údaje o platebních kartách nebo čísla osobních účtů a následně je zneužít pro vlastní obohacení. I když se nám to může zdát neuvěřitelné, stále fungují. Jak to probíhá v praxi? Podívejte se.
Celé 4 miliardy lidí někdy použily vyhledávač Google, miliardy lidí mají účty na sociálních sítích. To jsou studnice našich dat, která my sdílíme a společnosti sbírají. Ve videu si poodhalíme, jak vzniká personalizovaný obsah, anebo třeba to, co o vás na základě vaší aktivity algoritmy Google ví.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tento díl ukazuje nebezpečí seznamování přes internet. Jaké důležité zásady je třeba dodržovat? To třináctiletý Ondřej naučí svou starší tetu i nás. A to i když je na návštěvě u ní za trest.
K získání naší pozornosti využívají aplikace sociálních sítí řadu triků, které prodlužují náš čas u displejů, a dokonce mohou vypěstovat návyk nebo závislost. Nejmocnějším z nich je prvek „like“, tlačítko „to se mi líbí“, které funguje jako odměna pro náš mozek. Závislost na sociálních sítích vede ale také k frustraci, stresu a depresím při porovnávání se s ostatními a přispívá k nárůstu duševních poruch. Díky specifickým algoritmům děti získávají nejrychleji závislost na TikToku.
Informace na internetu poskytují média, ale i technologické informační platformy. Všechny živí hlavně pozornost uživatelů, kterou na svých webech získávají a prodávají ji reklamě. Sociální sítě ale nemusí na rozdíl od médií hledět na vyváženost obsahu, nemusí ověřovat informace. Výběr zpráv přizpůsobují hlavně uživateli a jeho reakcím.
Oskar zjistí, že hledět stále do telefonu je zdraví nebezpečné, zvlášť když je v cestě překážka. Proč náš mozek touží zůstat on-line? Život na sociálních sítích se může jevit jako nepřekonatelný. Jak tomu čelit ? Poradí nám youtuberka i náš starý známý králík.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, jak chránit svá data před ztrátou, proč pravidelně zálohovat a že cloud není jen mrak, ale také dobré místo pro zálohování.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.