03:47
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Oskar nutně potřebuje pomocníka, a tak mu Alenka sestaví robota. Umělá inteligence ale nemusí být tak poslušná, jak by si Oskar přál. "Chytrá domácnost" je dobrý pomocník, nic se ale nemá přehánět. Králík to také ví a trochu nám to objasní.
Jak je v české legislativě řešena kyberšikana? A jak je vykládána v praxi? Týká se kyberšikana i starších generací? Jaký problém je u nich nejčastější? Kdy se obrátit na policii či jinou podpůrnou organizaci? Na otázky diváků pořadu Sama doma odpovídá Michaela Svatošová, koordinátorka projektu Stop kyberšikaně.
Dezinformace představují jeden z nejzávažnějších problémů dnešní doby. Jsou to systematické, úmyslné a klamavé zprávy ohrožující uživatele sociálních sítí a internetu. Ovlivňují nejen jedince, ale i skupiny a masy. Jejich autorům a autorkám jde o různé věci, vlastní prospěch, šíření paniky a nenávisti, podrývání občanské společnosti i demokracie.
Dnešní doba s sebou přináší chytrou domácnost v mnoha ohledech. Kolik máte doma přístrojů a spotřebičů, které můžete připojit na wifi, a stahujete si k nim aplikace? A k čemu to vlastně všechno je? I když nejsem doma, mohu spustit pračku nebo třeba vysavač. A když se vrátím, už je vše hotové. Můžeme díky těmto chytrým přístrojům vymyslet i třeba nějakou lest? Podívejme se na kluky do Datové Lhoty, jak vyzráli na Janáčka.
V počátcích internetu nikdo netušil, co bude za pár desítek let. Internet byl totiž použitelný pouze k výměně textových zpráv. Rychlost připojení k internetu, nabídka online služeb i počet zařízení připojených k internetu během pár let prudce narostly. Aby bylo možné připojit k internetu nová zařízení, přecházíme dnes z internetového protokolu verze 4 na verzi 6. Odhadnout směr dalšího vývoje není však jednoduché.
Čím více je obrazovek, tím je větší zábava? Pozor, modré světlo na nás má negativní dopad. Špatně spíme a hrozí nám i z přemíry technologií tzv. digitální demence. Co to je a jak se jí bránit? A říká vám něco pojem environmentální žal? Je také spojený s nadužíváním technologií...
Válku vedenou prostřednictvím informací a dat nazýváme informační. Podstatou takové války je manipulace veřejným míněním a ovlivňování samotných jednotlivců pro prosazení politických, ekonomických, hospodářských či jiných zájmů. Cílem je narušit hodnoty „protivníka“ a využít je ve svůj prospěch.
Špehovací vir (spyware) umí najít na počítači citlivé informace, například kontakty nebo hesla, a rozeslat je komukoli na celé planetě. Vyděračský vir (ransomware) umí data zašifrovat a pak požaduje výkupné. Těžební viry používají kapacitu cizího počítače na svoje nezákonné aktivity. Viry se na počítač mohou dostat například tak, že si je stáhneme s něčím z internetu (třeba s videem nebo hrou). A pozor, viry mohou zaútočit i na mobily a tablety!
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.