03:51
Květná neděle je šestou postní nedělí. Křesťanům otevírá svatý neboli pašijový týden, po němž následují Velikonoce. K tradicím této neděle patří například svěcení vrbových proutků s kočičkami.
Po šesti postních nedělích následuje velikonoční neděle, která je ve znamení veselí a hodování. K typickým velikonočním pokrmům patří mazanec, beránek a sekanice neboli hlavička, všechna jídla mají svůj symbolický význam.
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
Velikonoční pondělí je neodmyslitelně spojeno s pomlázkou. Tato tradice existuje už velmi dlouho a stejně jako jiné dávné tradice se časem měnila. Dříve bylo například zvykem vymrskat nejen dívky, nýbrž celou domácnost.
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny okolnosti podepsání Mnichovské dohody, mobilizace armády v roce 1938, abdikace prezidenta Edvarda Beneše a obsazení Sudet.
Jan se už na škole rozhodl stát vojákem a chránit tak své blízké. Před začátkem druhé světové války utekl do Francie, kde se přidal k cizinecké legii, aby mohl bojovat proti nacismu. Tam se seznámil s Jozefem. Podívejte se na animovaný příběh o nejtěžším úkolu jejich života – operaci Anthropoid.
Ukázka popisuje nález bronzového pokladu, který archeologové našli na Pardubicku.
Pojďme se společně podívat, jak se v noci z 30. dubna na 1. máje pálí čarodějnice. Této noci se také říká filipojakubská nebo Valpuržina noc a se slaví rovněž v Německu a ve Skandinávii. Dříve se věřilo, že popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Dnes tento večer bývá veselá oslava u ohně a třeba i v maskách.
OSN prohlásila 12. červen za Světový den proti dětské práci. Podle ní se sice situace pomalu zlepšuje, přesto je na světě je přes 170 miliónů dětí, které jsou vykořisťovány a nuceny pracovat.
Svět kolem nás je velmi rozmanitý, ne vše ale vidíme pouhým okem. Abychom se mohli podívat na některé věci a živočichy zblízka, používáme mikroskop. K čemu všemu se dnes tento vynález používá? Mrkněte na video z Wifiny.
Pojďme se společně podívat na život vynálezce Aloise Senefeldera. Právě on přišel na princip litografie. Zjistil, že se mastná tekutina zatáhla do povrchu kamene a odpuzuje vodu. Od této chvíle se mohly tisknout plnobarevné obrázky. Vynález litografie dodnes využívají s oblibou výtvarníci.
Vysvětlení, co je konzumní způsob života neboli konzum – označuje se tak takový životní styl, kdy lidé pořád nakupují a nakupují i to, co vůbec nepotřebují.
9 849
397
2 250
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.