06:15
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Oblečení se vyrábí z látek, ale z čeho jsou látky? Nejrozšířenější je bavlna, ale v České republice se pěstuje len, který má dlouhou tradici. Jak se len zpracovává, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Každý den snášejí milióny slepic vajíčka jen proto, abychom si mohli udělat omeletu. A jak při tom žijí? Někdy to není nic moc. Podíváme se do záchranné stanice pro slepice a popovídáme si více o jejich chovu. V čem se liší klecový velkochov slepic od farmářského chovu? Věděli jste, že slepice chodí na pastvu? A jak můžeme nějakou slípku adoptovat?
Ježek jako domácí mazlíček? Ano. Roztomilý ježek bělobřichý pochází z Afriky. Je společenský, nekousavý, nenáročný a chovat ho může každý, kdo je ochotný mu věnovat péči. Podívejte se, jak s ním zacházet a co mu zajistit pro dostatečné pohodlí.
Minuty z Krkonoš nám představí ptactvo. Dozvíme se například, že v Krkonoších žije, hnízdí, zimuje nebo jenom přelétává na jiná místa asi 280 ptačích druhů.
Lýkožrout neboli kůrovec je kontroverzní „zlatý brouček“. Seznamte se s životním cyklem toho nejznámějšího z nich – lýkožrouta smrkového, obecně kůrovce.
Pojďme se společně podívat na video o prvním objeveném dinosaurovi, který se nazýval megalosaurus. Tento název mu dal britský přírodovědec William Buckland. Velký druh dinosaura popsal jako obřího plaza, odhaduje se, že měl hmotnost mezi 700 až 1 200 kilogramy. Byl to masožravý dinosaurus, který žil v období jury. Maso hltal a polykal ho po velkých kusech.
Pojďme se společně podívat, kdo to byl Otto Wichterle. Se zvídavostí a vynalézavostí se snad už narodil. Kvůli nemoci strávil celý rok v posteli a trpělivost postupně získal i díky tenisu, který chodil tajně hrát. Stal se z něj špičkový vědec a vynalezl nejen dodnes používané kontaktní čočky. První gelovou kontaktní čočku vyrobil na dětské stavebnici. Jeho vynálezy slouží miliónům lidí po celém světě.
Lidé žijící poblíž moří, řek nebo rybníků se odpradávna živili rybami. Jakým speciálním způsobem upravovali ryby k jídlu Maurové? A jak se ke konzumaci ryb vyjadřuje staré anglické přísloví?
Poprvé princip laseru popsal Albert Einstein. Laser má široké spektrum uplatnění. To, jakou má laser sílu, zjistíme na pokusu s balónky. Může laser zapálit svíčku? Co se stane, když zapneme laser v blízkosti lahví naplněných lihovými výpary?
13 369
749
4 560
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.