03:46
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Velikonoční pondělí je neodmyslitelně spojeno s pomlázkou. Tato tradice existuje už velmi dlouho a stejně jako jiné dávné tradice se časem měnila. Dříve bylo například zvykem vymrskat nejen dívky, nýbrž celou domácnost.
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Smrtná neděle je spojena s vynášením smrti, obyčejem známým už z předkřesťanské doby. Smrtka nebo také Morana zpodobňuje zimu, kterou je třeba utopit. Místo zimy nastupuje jaro symbolizované tzv. lítem, s kterým chodívaly dívky koledovat po vesnici.
Po šesti postních nedělích následuje velikonoční neděle, která je ve znamení veselí a hodování. K typickým velikonočním pokrmům patří mazanec, beránek a sekanice neboli hlavička, všechna jídla mají svůj symbolický význam.
Advent je obdobím očekávání příchodu Spasitele a obdobím půstu. Přesto adventní trhy vždy překypovaly hojností a kromě pamlsků byly nejžádanějším zbožím betlémy.
Ekonomové se shodnou na faktu, že dobrá dělba práce vede k bohatství. Představa, jak by dělba práce měla vypadat, je už různá. Ve videu jsou dále popsány zásadní faktory pro ekonomický růst státu, ale i ty faktory, které jsou za zásadní mnohdy mylně označovány.
V moderní době se upouští od tradičních pohřbů, běžnější bývají smuteční rozloučení v obřadních síních a často k žádnému rozloučení s nebožtíkem vůbec nedochází. Ještě v minulém století tomu ale bylo jinak. Pohřeb byl společenskou událostí a zvláště na vesnicích se s ním pojilo množství tradičních zvyků i pověr. Věděli jste, že mrtví se do rakve ukládali bez bot nebo že svobodného mládence doprovázela na poslední cestě „nevěsta“? A podobných rituálů bylo víc.
Ekonom ve videu osvětluje systém sociálních dávek, které v České republice vyplácí stát. Jednotlivé dávky představuje v celkovém kontextu a boří mýtus, že „dávky berou hlavně ti, co nechtějí makat".
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.