03:51
Květná neděle je šestou postní nedělí. Křesťanům otevírá svatý neboli pašijový týden, po němž následují Velikonoce. K tradicím této neděle patří například svěcení vrbových proutků s kočičkami.
Po šesti postních nedělích následuje velikonoční neděle, která je ve znamení veselí a hodování. K typickým velikonočním pokrmům patří mazanec, beránek a sekanice neboli hlavička, všechna jídla mají svůj symbolický význam.
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Velikonoční pondělí je neodmyslitelně spojeno s pomlázkou. Tato tradice existuje už velmi dlouho a stejně jako jiné dávné tradice se časem měnila. Dříve bylo například zvykem vymrskat nejen dívky, nýbrž celou domácnost.
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Pojďme se společně podívat na život významného českého vlastence. Vojtěch Náprstek byl velký bojovník za pokrok v mnoha směrech. Již od dětství měl dobrodružnou povahu a zajímal se o cizí kultury. V roce 1848 se jako student zúčastnil revoluce ve Vídni. Aby se vyhnul zatčení, uprchl na zaoceánské lodi do Ameriky, kde žil 10 let a vystřídal mnoho povolání. Po návratu do země pořádal výstavy, organizoval přednášky. Mimo jiné prosazoval také nezávislost a vzdělání českých žen. Hodně cestoval a sbíral na svých cestách zajímavé předměty.
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének komentuje mýty a pověsti zachycené v Kronice české Václava Hájka z Libočan.
Příběh o významné světici Anežce České, která byla zaslíbena budoucímu císaři Jindřichovi VII. Ten se však nakonec oženil s Markétou Babenberskou a Anežka se rozhodla pro duchovní život.
Ukázka popisuje nález bronzového pokladu, který archeologové našli na Pardubicku.
Róza Kloknerová se v muzeu rekordů v Pelhřimově zapsala do české knihy rekordů. Ve svých devíti letech už čtyřikrát darovala své vlasy na výrobu paruk. Proč to dělá? Více o darování vlasů se dozvíte v reportáži Zpráviček.
Měli jste někdy trému? Jak si s ní poradit? Jak jí překonat? Ztrémovaný člověk trpí a potřebuje naši podporu. Ale jak mu můžete pomoci? Klárka si určitě bude vědět rady.
Lesní požár může být pohromou pro mnoho živočichů a rostlin z lesního společenství. Na co bychom si měli dát pozor, když chceme v lese rozdělat oheň? Může být požár pro les užitečný? Co dělat, když požár vypukne? Proč by nás měly trápit požáry v tajze na Sibiři? Pojďme společně na tyto otázky zjistit odpovědi.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku uvažovat nad péčí o domácí mazlíčky. Než si vybereme domácího mazlíčka, musíme si rozmyslet, zda se o něj dokážeme správně postarat. Budeme na něj mít dostatek času ? Žije naše rodina tak, aby vybraný živočich nestrádal? Jaké vybavení pro něj musíme mít?
11 731
629
3 574
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.