02:41
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se romantické myšlenky českých obrozenců odrazily v literatuře a v divadle a jakou roli sehrálo zejména kočovné divadlo v šíření vlastenectví.
Revoluční vlna roku 1848 zasáhla i české země. Obrozenecké hnutí se dostalo do politiky. V březnu se sešlo shromáždění ve Svatováclavských lázních, pak naši předci řešili vztah Čechů k Němcům a vyvrcholilo to svoláním Slovanského sjezdu na červen 1848. Jak souvisely události s českým národním obrozením? Co jsou mýty a co skutečnost? Podívejte se na podrobnosti v širších souvislostech.
Jednou z významných staveb, které byly postaveny v 19. století, bylo Národní divadlo. Jeho architekt Josef Zítek navrhl budovu v tehdy populárním novorenesančním stylu, který je typický pro mnoho veřejných staveb v českých zemích. Národní divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1881, po požáru znovu v roce 1883, pro Josefa Zítka měla ale stavba hořkou příchuť.
Ve 2. polovině 19. století už do politiky nezasahují pouze vládci a česká šlechta. Vzniká první politické sdružení Národní strana, která se později dělí na staročechy a mladočechy.
Strava starých Egypťanů byla opravdu pestrá. Úrodné údolí kolem Nilu poskytovalo vždy dostatek jídla i pití. Luštěniny, zelenina, ovoce, chléb, koláče, ale i ryby, drůbež a hovězí. Znali i příznivé účinky cibule a česneku na lidské zdraví. Vzácně si také pochutnali na koze či ovci.
Jak technologie pomáhají lidem s nemocemi a úrazy? Věděli jste, že technologie pomáhají už dnes lékařům při operování pacientů a že díky virtuální realitě můžeme léčit i strachy a fobie? A podívejme se také, jak se dá fungovat s bionickou rukou.
Tento díl Wifiny nám představí výrobu autobusu. Matěj na návštěvě v továrně na výrobu autobusů ve Vysokém Mýtě zjišťuje, jaké druhy autobusů jezdí, co vydrží, kdy se na světě objevily a zda jsou v našem životě nepostradatelné.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny reformy Josefa II., vydání tolerančního patentu, zrušení nevolnictví, cenzury, trestu smrti, zavedení jediné úřední řeči atd.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena podpora průmyslu a zakládání manufaktur v českých zemích v době vlády Marie Terezie a Josefa II.
V polovině osmnáctého století, v době vlády Marie Terezie, se v Jistebnici v jižních Čechách objevila krev v kravském mléce. Dnes si ji dokážeme rozumově vysvětlit, ale tenkrát? Stačí jednoduchá linka: fáma, nařčení, uvěznění a vina spočine na obecním pasákovi. V éře osvícenství se zde hledá „ďáblovo znamení“ a vyšetřování spěje k jednomu z posledních čarodějnických procesů.
Každý z nás ví, že mlýn sloužil k mletí mouky. Co všechno ale bylo třeba udělat, než se z obilí stala mouka? A co byl hasačert? Podívejte se na krátkou reportáž z útrob mlýna, který byl přenesen ze svého původního místa do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.