07:12
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Sledujeme nelehkou práci na obnovení vztahu mezi otcem Honzou a dospívající dcerou Martinou. Jejich vazba byla narušena rozpory v rodině, později sebevraždou maminky Evy a závislostí Martiny.
Co je malé, to je hezké! Toto spojení může posloužit jako vysvětlení, proč se nám zdá něco roztomilé. Jenže proč máme někdy chuť roztomilé objekty až rozmačkat či - jak se říká - samou láskou sníst? Do pociťování roztomilosti promlouvají například hormony či evoluční vývoj.
Transsexuálové Denny, Tereza, Kristián a Petra vyprávějí o své životní proměně. Někteří z nich své tajemství skrývali desítky let. Změnu pohlaví řeší hormonální léčbou a chirurgicky. Celková přeměna trvá několik let, je časově náročná a fyzicky zatěžující. Jak moc pro ně byla tranzice náročná a jak se ke změně postavila jejich rodina, přátelé a okolí?
Zhlédněte výpovědi několika žen, které zažily za zavřenými dveřmi svých domovů nesnesitelné psychické i fyzické týrání ze strany partnera/manžela a nakonec našly sílu odejít a o svých otřesných zážitcích promluvit. Doufejme, že jejich svědectví pomůže a varuje statisíce dalších a ukáže jim cestu z domácího pekla.
Stanovení diagnózy a vyznání se v jinakostech je důležité, ještě důležitější je však podpora a pomoc danému člověku. Svou nálepku dyslektika dostala i Nina, která byla v očích spolužáků, a bohužel i učitelů, za outsidera. Přes svůj strach nedokázala projevovat svůj talent. Nyní, bez nálepky, si konečně dopřává luxus být sama sebou.
I když se to na první pohled nemusí zdát, fenomén individuality člověka úzce souvisí s faktem, že Česko je velmocí v počtu zahradních bazénů. Jak se skrze konzumní chování snažíme ukázat svou originální identitu? A co to pro nás jakožto společnost ve výsledku znamená?
Jsme údajně národem, který miluje domácí mazlíčky. Přesto realita bývá jiná: nemocná a týraná zvířata, zvířata zanechaná v lese nebo v popelnici, množírny psů. Naštěstí se najdou i lidé, pro které se záchrana zvířat stala smyslem života a věnují jim veškerý volný čas i peníze. Kateřina Šimková má dům plný zvířat, především týraných psů. Blanka Schröpferová s manželem provozuje útulek pro týrané koně. Nad smutnými příběhy jejich svěřenců zůstává rozum stát. Ani oni by se ale neobešli bez pomoci dalších lidí.
Ukrajince Ele kvůli závislosti vzaly úřady po porodu dcerku. Po příchodu do ČR se totiž nevyrovnala se změnou prostředí a začala brát tvrdé drogy. Ela se začala léčit, ale opakovaně recidivovala. Její přístup k abstinenci se radikálně změnil až po narození dcery Sofie. Ta byla ale svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Ela nastupuje cestu k uzdravení a získání svého dítěte zpět. Sestra Nataša však s návratem dítěte k Ele nesouhlasí.
V 50. letech 20. století vznikl v Americe rokenrol, hudební žánr spojený s protestním postojem. V Česku se ujal spíše pojem bigbít a ten šel v době normalizace ruku v ruce s undergroundem.
Poutní cesty neznamenají jen fyzický výkon a poznávání světa i lidí. Pro většinu poutníků znamená cesta zároveň duchovní hledání a poznávání sebe sama. Petr začal nejčastějším poutním cílem, kterým je Santiago de Compostela. Pak pokračoval přes Řím až do Jeruzaléma a nakonec skončil u velkolepého projektu: cesty kolem světa. Tu ze zdravotních důvodů nedokončil, ale místo toho začal organizovat poutní cesty pro ostatní. Cest je totiž mnoho a každá z nich je svým vlastním cílem.
Yveta a Jiřina jsou ženy, které se v průběhu svého života setkaly se sexuálním násilím. Prokázaly velkou dávku odvahy, neboť o svých zážitcích dokázaly vyprávět. Paní Yvetu znásilňoval její manžel; přese všechno chtěla ochránit své dva syny. Jinou situaci zažila paní Jiřina, která byla jako malé děvčátko dlouho zneužívána, později i sexuálně svým nevlastním otcem.
Populárně naučný cyklus o emocích v nejrůznějších sférách našeho života, provázený psychiatrem Cyrilem Höschlem. Tento díl upozorňuje na důležitost emocí a různých emočních aspektů u psychiatrických poruch a při jejich léčbě. Je zaměřen na psychiatrii, jež má v celé medicíně ve vztahu k emocím poměrně výsadní postavení. Největší duševní poruchy, jako je bipolární afektivní porucha či úzkostné poruchy, jsou vlastně poruchami nálad či emocí. Chceme upozornit i na důležitost studia emocí při rozvoji závislostí, například na drogách nebo alkoholu. Pořadem provází psychiatr Cyril Höschl.
Televizní vysílání pomáhá mnohdy divákovi „správně pochopit“ různé skutečnosti, například jak vypadá drogově závislý. České filmy a seriály se při vykreslení stálých uživatelů drog i těch, kteří je zkouší poprvé, mnohdy dopouští zjednodušeného popisu takových postav. A měří filmaři všem drogám stejně? I tomu se věnuje dokumentární seriál TeleRevize 2.0.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.