03:20
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Punková zpěvačka a trojnásobná matka vzpomíná na své mateřské začátky v 17 letech. Byl to punk a nerozvážnost, nebo naopak měla promyšlený plán, jak jít hledat štěstí do světa? Hlavními prioritami byla práce, školka a bydlení.
Je vaše úzkost normální, anebo už je to nemoc? Úzkost je prastarý ochranný mechanismus, ale může se také projevovat jako nepříjemný emoční stav, jehož příčiny a podněty nejsou zprvu zřetelné. Mnohdy přeroste do rozměrů, kdy už je potřebná návštěva psychiatra. Pokud vás tyto problémy netrápí osobně, možná vás zaujmou výpovědi pacientů procházejících terapií. Právě úzkost jim totiž dosud znemožňovala normálně žít. Pořadem provází a mechanismus úzkosti přiblíží psychiatr Cyril Höschl.
Dokumentarista, fotograf, aktivista, romista, novinář a koordinátor projektu HateFree Culture Lukáš Houdek zažil v dětství sexuální zneužívání. I kvůli tomu pro něj nebylo jednoduché přihlásit se ke své sexuální orientaci. Přiznává i sebevražedné myšlenky. Prostřednictvím své umělecké tvorby i přímé pomoci se vyrovnává se svou traumatickou událostí z dětství a přibližuje veřejnosti problematiku sexuálních i jiných menšin a téma identity ve společnosti (např. na tématu indických hidžer či afrických albínů).
Video ukazuje krátkou epizodu ze života dospívající středoškolačky. Okolnosti, které v životě zažíváme, nás velmi výrazně ovlivňují také při zvládání našich povinností – mají vliv na naši náladu, tedy i na vztahy. To se velmi výrazně podepisuje na našem výkonu, ať už ve škole, v soutěžích, nebo v práci. Žáci díky videu lépe porozumí faktorům, které mohou jejich výkon ve škole ovlivňovat.
Nejohroženějšími a nejčastěji HIV nakaženými lidmi jsou obecně gayové, ale infekce se nevyhýbá ani heterosexuálům. Lidí s chorobou AIDS u nás přibývá a jde o cejch i o smrtelnou nemoc. Lidé nakažení HIV jsou společností vnímáni jako ti, co si za svoje onemocnění mohou sami. Své o tom ví Jana i Petr. A lze vůbec žít s HIV pozitivním partnerem a nenakazit se? Na tuto otázku zase odpovídá HIV pozitivní Radek se svou manželkou.
Jaký je hlavní rozdíl mezi porodem v nemocnici a domácím porodem? Je porod doma jediná alternativa k tomu, co známe jako „klasiku“ z porodnice? Je porod spíše rutinní záležitost, nebo zážitek? Nad těmito a dalšími otázkami se v rozhovoru zamýšlí dvě matky. Jedna z nich je zároveň porodní asistentka, druhá herečka se dvěma dětmi.
Taky jste se někdy zamysleli nad tím, proč většina z nás píše pravou rukou? Člověk je jediný primát s preferencí ruky, většinou té pravé. Kdy k této preferenci došlo? Důkaz o tom byl odhalen v dochovaných pravěkých artefaktech. Klíčem k tomuto jevu jsou naše mozkové hemisféry. Proč tedy existují leváci?
Když fotografa Jindřicha Štreita oslovili, aby nafotil cyklus o lidech bez domova, zpočátku se bránil. Sociální fotografie sice umožňuje upozornit na společenské problémy, ale toto konkrétní téma přišlo fotografovi laciné a už mnohokrát zpracované. Nakonec mu však zcela podlehl a mnohé ze světa lidí na ulici pochopil.
Téměř každý ve společnosti má názor na kojení. Co si o něm myslí na základě své zkušenosti tři matky - porodní asistentka Alžběta Samková a dramaturgyně a moderátorka pořadu? Jaké mýty kolem kojení stále přežívají? Je matka, která nekojí, špatná? Základní moudro: "Odpověď, zda bylo kojení úspěšné, naleznete v plíně."
Charitě jsou lidé v Česku příznivě nakloněni a přispívají na ni různými způsoby. Jednou ze známých charitativních organizací je například Konto Bariéry.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Rodina Sidových se usídlila v Kadani. Děti chodí do školy, ale jazyková bariéra a odlišná kultura jim znesnadňují hledání kamarádů. Jejich otec je však z pobytu v ČR nadšen.
Kroměřížská psychiatrická léčebna jako socialistická škola sexu. Nejde o vtip, ale o výzkum a trénink sexu podpořený ministerstvem zdravotnictví. Sexuální terapie pro páry a odhalení typických sexuálních poruch v manželství, i o tom je další díl dokumentárního seriálu o sexualitě v Československu.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša prožila krásné dětství a všichni kolem o ní říkali, že je chytré dítě. Co se stalo, že propadla alkoholismu a skončila bez rodiny a domova?
12 692
703
4 235
1 150
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.