24:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jaké jsou sociologické, historické, psychologické a psychiatrické souvislosti politických emocí, emocí v politice a emocí politiků? Jedná se o emoce, které mohou mohutně a zásadně ovlivnit náš každodenní život.
Je vaše úzkost normální, anebo už je to nemoc? Úzkost je prastarý ochranný mechanismus, ale může se také projevovat jako nepříjemný emoční stav, jehož příčiny a podněty nejsou zprvu zřetelné. Mnohdy přeroste do rozměrů, kdy už je potřebná návštěva psychiatra. Pokud vás tyto problémy netrápí osobně, možná vás zaujmou výpovědi pacientů procházejících terapií. Právě úzkost jim totiž dosud znemožňovala normálně žít. Pořadem provází a mechanismus úzkosti přiblíží psychiatr Cyril Höschl.
Funkčnost inkluze neboli společného vzdělávání dětí s postiženími i bez, Čechů i cizinců, dětí s různým stupněm nadání a z různých rodinných zázemí je v poslední době námětem emotivních debat dospělých. Pedagogové upozorňují na nedostatečné proškolení učitelů ve všech oblastech specifických poruch učení a chování a na potřebu asistenta pedagoga v hodinách. A jak vše vnímají sami žáci se specifickými poruchami učení a jejich spolužáci?
Umělec, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek se ve svých projektech zabývá problémy menšin a tématy, jako je násilí, nenávist, identita a bezpráví ve společnosti. V jednom ze svých projektů poukazuje na problematiku Romů, které na svých fotografiích oblékl do krojů z míst, odkud pocházejí. Narazil přitom na předsudky a stereotypy.
O prostituci mluvíme v naší společnosti jako o šedé zóně, ve které se pohybuje tisíce žen, ale nikdo ji neřeší. Největší motivací jsou rychle získané peníze. A proč? Jsem matka samoživitelka, nemám peníze na uživení dětí, na nájem, mám dluhy, jsem v exekuci, třu bídu s nouzí. Mnohé z žen tvrdí, že poskytování sexuálních služeb je jejich strategie pro přežití.
Inflace je situace, kdy ceny rostou a my si za stejnou výplatu koupíme stále méně věcí. Video nezůstává ale jen u definice inflace, představuje i její vývoj, zejména v době koronavirové pandemie. Spotřebitelské chování v tomto období bylo klíčové pro následné zvyšování cen nejen v České republice.
Michael Žantovský hodnotí, jak absence vnitrostranického vítězství a výrazné politické minulosti může ovlivnit šance kandidátů v amerických prezidentských volbách (konkrétně v případě Kamaly Harrisové oproti Donaldu Trumpovi v roce 2024). Dále však zdůrazňuje, že osobnost a politické schopnosti kandidátů hrají v předvolební kampani velkou roli.
Přehledné shrnutí amerického volebního systému, ve kterém počet hlasů nutně neznamená výhru. Kdo jsou takzvaní volitelé a jakou roli hrají swing states neboli klíčové státy?
Kulatá výročí 28. října se často slavila ve stínu velkých historických událostí. Archivní snímek připomíná projev Klementa Gottwalda při výročí v roce 1948, tedy po únorovém komunistickém převratu. Významný byl i rok 1988, kdy už ve společnosti docházelo ke změnám směřujícím ke svobodě. Režim zřejmě kvůli obavám z možných demonstrací v den výročí vzniku samostatného Československa vrátil tento státní svátek v původním významu do kalendáře. Oficiální oslavy však uspořádal už 27. října a den na to opravdu k demonstraci došlo.
Psychiatrické ústavy pro choromyslné začaly na českém území ve větší míře vznikat od 2. poloviny 19. století. Charakteristické pro ně bylo, že se stavěly mimo města, aby byli duševně nemocní jedinci odděleni od zbytku společnosti. Mnoho těchto zařízení slouží původnímu účelu dodnes, ale pochopitelně se od té doby mnohé změnilo, např. spektrum duševních chorob u hospitalizovaných. Podívejme se blíže na dvě asi nejznámější léčebny, a to v Kosmonosech a pražských Bohnicích.
Jak vypadají emoce z pohledu kardiochirurga, obecného chirurga, neurochirurga a odborníků v popáleninové a urgentní medicíně nebo z pohledu zdravotní sestry? Jak se ti, kteří zachraňují, vyrovnávají se stresem? Jak se mohou bránit syndromu vyhoření, který se tak často vyskytuje v pomáhajících profesích a nevyhýbá se ani zdravotníkům? A jak se hrozícímu syndromu vyhoření můžeme ubránit my?
Se schizofrenií je spojeno mnoho předsudků. Je schizofrenik skutečně člověkem bez životní perspektivy: bez schopnosti a možnosti navazovat vztahy a normálně pracovat? Podívejme se společně na účinky antipsychotik a na animální modely. Ty mají pomoci najít typy léků, které pomohou pacientům se schizofrenií zvýšit kvalitu života.
Populárně naučný cyklus o emocích ve vybraných interních oborech, o emocích doprovázejících naše zdravotní potíže a jejich překonávání. Půjde nám především o emoce pacientů a lékařů i o jejich vzájemné ovlivňování. Na příkladu cukrovky uvidíme, jaký dopad má psychická nálada nejen na vznik onemocnění, ale i samotný léčebný proces. Základním spojujícím tematickým rámcem tohoto dílu jsou úvahy o stresu, který je mnohdy jak spouštěčem nemoci, tak nechtěným průvodcem lékařů i pacientů při léčbě. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.