24:05
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jaké jsou sociologické, historické, psychologické a psychiatrické souvislosti politických emocí, emocí v politice a emocí politiků? Jedná se o emoce, které mohou mohutně a zásadně ovlivnit náš každodenní život.
Osobní zpovědi dětí a mládeže žijících v dětských domovech a ústavech, ale i vzpomínky dospělých lidí, kteří své traumatické události z dětství překonali a nyní žijí spořádaný, mnohdy i velmi úspěšný život. Co vše ale takový život v dětských domovech obnáší? Jaká jsou jeho úskalí?
Pojďme se společně podívat, co znamená slovo investice. Co to je investice a jaká se k ní vážou rizika? Zjistíme, že ne každá investice je dobrý nápad. Slovíčko investice se vztahuje k penězům, ale může se použít i jinak. Můžeme investovat také čas do sebe a svého vlastního rozvoje. Investicí číslo jedna je ale investice do sebe sama, učení, růst a rozvoj své osobnosti. Taková investice nenese tolik rizik jako investice finanční a pokaždé se vám vyplatí.
Co je to stres? Jak se s ním vypořádat a co všechno stres může lidskému tělu a zdraví způsobit?
Mája, Nessa a Lukáš mluví o střeleckém útoku, který se odehrál na jejich škole, v televizním vysílání. Přišli jen popsat své pocity, nebo obvinit společnost z toho, jaký tlak na mladé lidi vytváří? A jaké nároky si na sebe vytváří hlavní postavy samy? Zapadnout, být milovaný a sledovaný. Někteří se pokusí žít i bez toho.
Hnutí Rainbow Family vzniklo v roce 1968 z jedné z odnoží hippies a inspirovalo se legendami a rituály indiánů kmene Hopi. Jde o volné mezinárodní uskupení jednotlivců, kteří mají společný cíl: dosažení míru a lásky, splynutí s přírodou. Nemá žádné oficiální vůdce nebo struktury ani formální členství, každý hlas má stejnou váhu a fungují jako jedna velká milující rodina. Pravidelně pořádají setkání na odlehlých místech po celém světě, tzv. Rainbow Gathering, a jejich zástupce můžete potkat kdekoliv – třeba i v pražském nočním klubu.
Muslimská svatba je náboženský rituál, ale svatební zvyky se liší podle oblastí. Svatba je zpravidla předem domluvena rodiči a její součástí je svatební smlouva. Přestože je polygamie v mnoha oblastech zakázána, podle Koránu je pro muže možné mít až 4 manželky, zvládne-li se o všechny stejnou měrou postarat. V manželství má pak dominantní roli muž, žena je mu zcela podřízena. Na rodinu kromě něj dohlíží také jeho otec. Rozvody se finančně nevyplácí a ženy o nich obvykle vůbec nerozhodují. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Dennodenně dostáváme od okolí i sebe samých různé nálepky. Pusťte si rozhovor s matkou samoživitelkou, která se zamýšlí nad těmi svými. Zajistí výkonná a usměvavá „máma z reklamy na kukuřičné lupínky“ dobré dětství? A co máma, která nemá peníze, aby koupila dítěti hračky?
V 18. a 19. století bylo ovdovění a osiření ve venkovské společnosti poměrně časté. Ne vždy bylo pro čerstvé vdovy nejlepším řešením co nejrychleji se znova provdat, záleželo na různých okolnostech. Situace dětí je do značné míry určena tím, jestli jejich nevlastním rodičem byl otčím, nebo macecha. V této souvislosti se podíváme na tzv. Popelčin komplex, o němž hovoří evoluční psychologové.
Rodina je hlavním zdrojem uspokojování emočních potřeb. Velmi důležitá je i pro zdravý vývoj člověka – vliv prostředí a výchovy, vztah s matkou, to vše má na vývoj dítěte prokazatelně větší vliv než genová predispozice. Možná jste se už také zamýšleli nad rozdílem mezi emočně zdravou a nezdravou rodinou. Jaké jsou příznaky toho, že v rodině něco není v pořádku a že dochází k patologickým jevům? V závěru vás pak čeká malý přehled toho, co od sebe v manželství navzájem očekávají muži a ženy. Pořadem provází současný ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl.
Emoce z pohledu víry a věřících lidí. Na to, jak spolu emoce a víra souvisejí, se pokusí odpovědět osobnosti, které spojuje víra. Jak může víra pomáhat v běžném životě nebo ve zdravotnických či pomáhajících profesích? A co když se zvrhne ve fanatismus? Jak říká profesor Tomáš Halík, víra může být i nebezpečná, pokud se zvrhne v „kosmickou válku“ mezi dobrem a zlem. Na druhou stranu má také nesmírně bohatý psychoterapeutický potenciál.
Naše populace stárne a za nějaký čas bude mít problém s pamětí téměř každý. Toto je jev zcela normální, který potká asi 60 % obyvatel. U někoho se ale rozvine Alzheimerova choroba, která už představuje závažný zdravotní problém. Alzheimerova nemoc, pojmenovaná po německém psychiatrovi, je nejčastější poruchou, při které trpí hypocampus. Pacienti ztrácejí paměť, dochází k úbytku mozkové tkáně. Pořadem provází Cyril Höschl a Aleš Bartoš.
Hlavním úkolem psychoterapie na konci 19. století bylo najít cestu k nevědomí. O tom, co se děje v mozku, se nevědělo nic a psychiatrické léčebny pouze uklízely nemocné stranou. Jde o dobu, kdy na scénu přichází vídeňský lékař a moravský rodák Sigmund Freud. Nejprve se zabýval hysterií. Zjišťoval, na základě jakých traumat se u někoho může rozvinout hysterická porucha. Proč člověk některé zážitky vytěsňuje a jakým způsobem to dělá? A kde v mozku nevědomí fyzicky sídlí? Jedním ze způsobů, jak zmapovat hlubší důvody duševních pochodů i našeho jednání, je cesta psychoanalýzy. Co to je? Pořadem provází lékaři Václav Mikota a Cyril Höschl.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.