06:23
Jaké zvyky a svátky slavíme a dodržujeme na jaře? Pasáž vysvětluje, co je pro toto roční období charakteristické, a přibližuje také Velikonoce.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
V tomto dílu nám Brďo vysvětlí, co vše se skrývá pod pojmem Velikonoce. Většina z nás si pamatuje jen některé zvyky spojené s tímto obdobím. Pojďte si s námi připomenout hlavní záměr Velikonoc.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.
Společně s Šimonem v pořadu Šikulové si můžete zkusit vyrobit zajímavé velikonoční vajíčko, které je zdobené s pomocí věcí, které běžně najdete v každé kuchyni. Nůžky, provázek, drátek, koření, vločky, vyfouknutá vejce, semínka, luštěniny, štětec a disperzní lepidlo. Tak pojďte tvořit s námi!
Rádi byste si vyrobili originální dekoraci k oslavě Velikonoc? Šikulové vám prozradí, jak na výrobu velikonočního věnce ze skořápek. Budete potřebovat slaměný korpus, skořápky od vajec, peříčka, korálky a tavící pistoli. Nebojte, není to tak těžké, jak to zní.
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit ozdobená vajíčka. Budete potřebovat: hedvábnou kravatu, bílá uvařená vajíčka, vařič, nůžky, lžíci, gumičky, hrnec, vodu a ocet.
V pořadu Hýbánky si protáhnete tělo pomocí několika cviků na známou píseň Pletla v kytku rozmarýnku.
Když děti učí telka! Vítat jaro písničkou nás naučí Karolína Řepová. V minulém díle jsme vítali jaro říkadlem, nyní k němu ještě přidáme písničku, kterou si procvičíme. Ale to není všechno. Vyrobíme si vlastní perkusní hudební nástroj! Jak na to? To vám ukážeme. Vše doprovodíme pohybem a určitě budeme mít dobrou náladu.
Ukázka představuje pohybové ztvárnění tance Makové panenky a motýla Emanuela na hudbu, která doprovází večerníčkové zpracování pohádky. Postupně se naučíte jednotlivé kroky a pohyby a nakonec si tanec zatančíte celý.
Pojďme si společně poslechnout a zazpívat píseň Co já všechno dovedu, kterou zazpívá Jitka Molavcová a doprovodí ji na piano Jan Maxián. Tuto píseň napsal Jiří Suchý a Jiří Šlitr.
Pojďme si společně poslechnout a zazpívat píseň Purpura, kterou nám zazpívá Jitka Molavcová. Jan Maxián jí k tomu bude hrát na klavír. Je to vánoční píseň, kterou složili pánové Jiří Šlitr a Jiří Suchý.
Pojďme si společně poslechnout píseň V domě straší duch. Zazpívá nám ji Jitka Molavcová společně s Janem Maxiánem, který bude hrát na piano. Tuto krásnou píseň napsali Jan Werich, Jiří Voskovec a Jaroslav Ježek.
Písničku o dopisu z letního tábora od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře jste jistě už někdy slyšeli. Možná jste i zažili něco podobného jako Barbora v písničce, možná ne. Každopádně si ji můžete zazpívat a zlepšit si tak náladu a celý den.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.