00:24
Když děti učí telka! Vítat jaro písničkou nás naučí Karolína Řepová. V minulém díle jsme vítali jaro říkadlem, nyní k němu ještě přidáme písničku, kterou si procvičíme. Ale to není všechno. Vyrobíme si vlastní perkusní hudební nástroj! Jak na to? To vám ukážeme. Vše doprovodíme pohybem a určitě budeme mít dobrou náladu.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Prodaná nevěsta. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Když děti učí telka! Těšíte se na jaro? My také! Zkusíme ho přivítat. S Karolínou Řepovou ho budeme vítat říkadlem, které doprovodíme "hrou na svoje tělo". Pomůže nám lépe si zapamatovat slova.
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého hudebního skladatele Jana Jakuba Ryby, který byl svojí genialitou srovnatelný s mnoha světovými hudebními skladateli. Za svůj velmi krátký život napsal 1500 skladeb, nám se jich ale dochovalo pouze 600. Nejznámější z nich je Česká mše vánoční, která pojednává o narození Ježíška a příchodu pastýřů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Narozeniny jsou důvodem k oslavě. Poslechněme si píseň Narozeninová od Zdeňka Svěráka a Jaroslava k Uhlíře. Zazpívejme a popřejme s ní někomu, kdo právě slaví narozeniny.
Lze využít při přání spolužákovi.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Tajemství. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Snídaně se zpívá o tom, co si můžeme dát k snídani. A jaká je vaše oblíbená snídaně? Máte rádi chleba s máslem, müsli nebo marmeládu, tak jako děti v písničce? Nebo snídáte úplně něco jiného?
Pojďme si společně poslechnout a třeba i zazpívat známou českou lidovou píseň Skákal pes přes oves. Jan Maxián a Jitka Molavcová vám ji zazpívají také jako Rock´n Roll nebo tango. Na piano bude hrát Jan Maxián.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s českou, moravskou i židovskou hudbou. Vyzkouší si improvizaci a obměnu textu známých písní. To celé v českém a anglickém jazyce.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s africkou hudbou, poví jim legendu o hudebním nástroji balafonu (africký xylofon) a zopakují si písně z předchozího dílu. To celé v českém a anglickém jazyce.
Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř zhudebnili známé pohádky. Jedna z nich je i O dvanácti měsíčkách. Notoricky známé vyprávění o Marušce, která musí v zimě pro fialky, jahody a jablíčka, tak dostalo úplně nový kabát a stal se z něj hit nejen mezi dětmi, ale i jejich rodiči. Zpívají malí pěvci ze souboru Sedmihlásek.
"Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud," zpívá se v refrénu písně z dílny pánů Svěráka a Uhlíře. Přestože skladba byla napsána již v roce 1988, jistě její chytlavá melodie nadchne i vás. Navíc se dozvíte, jak vlastně funguje elektrický proud.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.