Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Mnoho informací po nás státní správa žádá, ale můžeme my také různé informace zpětně získat? Různé instituce mají otevřená data a jejich podíl se pod tlakem veřejnosti zvětšuje. Přibližujeme se tak pomalu, ale jistě k zahraničním standardům.
Na internetu můžeme najít spoustu informací, ale bohužel i dezinformací. Než je přijmeme za své, je dobré si je ověřit z několika zdrojů. Pozornost je třeba věnovat zejména důvěryhodnosti webu a kontrole zdrojů, ze kterých byly informace čerpány. Pak pomůže pět základních otázek.
Všichni uživatelé sociálních sítí a internetu podléhají reklamě skrze svou vlastní digitální stopu. Každý dostává cílené reklamy. Je proto nezbytné obezřetnost před návodnými a falešnými reklamami zvyšovat. O co přesně jde? Vysvětlí vám tento díl pořadu Kyber tabu.
V pasáži se zaměříme na vliv informačních a komunikačních technologií na současnou češtinu, pronikání anglicismů do české slovní zásoby jako způsobu obohacování slovní zásoby přejímáním z cizích jazyků i na využití internetu při práci jazykovědců.
Když vám známá tvář na internetu oznámí dva roky prázdnin, máte se hned začít balit? Nebo je za tím nějaká digitální kulišárna, např. takzvané deepfakes. A co jsou virální videa? To jsou videa, která se šíří jako virus, tedy rychle. Čemu tedy věřit? Ověřujte si zdroje... Pokud zveřejňujete svá videa, počítejte i s negativními reakcemi sledujících.
Hlavním smyslem médií je předávání informace – sdělují a šíří novinky. Patří sem televize, rozhlas, časopisy, noviny a internet.
Existuje v českém mediálním prostoru 21. století cenzura? Názory a zkušenosti publicistky poodhalí, čemu v současném světě médií čelíme. Jde o cenzuru, jakou známe z dob komunismu?
Lukáš Zachara alias Zachy patří k našim nejúspěšnějším youtuberům. Všechno se naučil sám, natáčení videí věnuje veškerý volný čas a propagování výrobků za peníze odmítá. Zakouší i odvrácenou stranu popularity s projevy nenávisti.
Moderátor ČT Daniel Stach představuje soutěž Reportéři na startu, ve které žáci ZŠ a SŠ natáčejí vlastní reportáže a prakticky se učí mediální výchově.
V osmnácti se člověk stává plně odpovědným za svůj život a začíná si plnit své sny. Každoročně však několik stovek mladých lidí končí na ulici. Často jde o lidi, kteří museli po dosažení plnoletosti opustit ústavní zařízení, ale neměli kam jít. Přežít bez střechy nad hlavou a prostředků není jednoduché: Na živobytí se často vydělává krádežemi či prostitucí, čas se ubíjí alkoholem a drogami. Ještě složitější je z takového života se vymanit. Tomášovi, Michalovi a Karlovi se to povedlo a na temné období už jen vzpomínají. Podělili se s námi o své příběhy.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Heslo, které je silně spojené s Václavem Havlem a se sametovou revolucí v roce 1989. Ve své době mělo skutečný obsah a sílu, stála za ním silná osobnost a většina lidí ho brala se vší vážností. V posledním půldesetiletí je tomu jinak. Vznešenost věty vyprchala a často je spíš předmětem posměchu. V určitém okruhu lidí a zvláště v mediálním prostoru slouží slovo „pravdoláskař“ dokonce jako nadávka. Co se stalo s revolučními hodnotami?
Dokument věnovaný Aničce, která je i přes svůj zrakový handicap nadanou univerzitní studentkou a nerezignuje ani na své umělecké a sportovní ambice. Nejraději lyžuje. Získala i řadu medailí a ocenění na olympijských hrách a na mistrovství světa pro zrakově postižené.
Umělec, dokumentarista a koordinátor iniciativy HateFree Culture Lukáš Houdek se ve svých projektech zabývá problémy menšin a tématy, jako je násilí, nenávist, identita a bezpráví ve společnosti. V jednom ze svých projektů poukazuje na problematiku Romů, které na svých fotografiích oblékl do krojů z míst, odkud pocházejí. Narazil přitom na předsudky a stereotypy.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.