02:00
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
O kyberšikaně se mluví jako o formě šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je mobilní telefon či internet. Pořad radí, jak se proti ní bránit.
S Agentem v kapse si zopakujeme, jak se chovat bezpečně na internetu. Co udělat, když je potřeba něco zaplatit? Komu můžeme posílat svoje fotky? A co když jsem podle internetu vyhrál soutěž a mám odeslat někam své osobní údaje?
Internetové bankovnictví v prohlížeči nebo v mobilní aplikaci šetří čas i peníze. V tomto videu se dozvíte o možnostech a výhodách, které internet banking nabízí. Jak taková internet banka funguje a co všechno nabízí?
Dnešní doba s sebou přináší chytrou domácnost v mnoha ohledech. Kolik máte doma přístrojů a spotřebičů, které můžete připojit na wifi, a stahujete si k nim aplikace? A k čemu to vlastně všechno je? I když nejsem doma, mohu spustit pračku nebo třeba vysavač. A když se vrátím, už je vše hotové. Můžeme díky těmto chytrým přístrojům vymyslet i třeba nějakou lest? Podívejme se na kluky do Datové Lhoty, jak vyzráli na Janáčka.
13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Významně se o to zasloužil Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET. S jakými potížemi se potýkali tehdejší internetoví pionýři? Co předcházelo tomu, než mohli v Praze na ČVUT připojit k internetu první počítač? Jaký byl internet ve svých počátcích a jaká byla cena za internetové připojení? Co se stalo s československou doménou .cs? Na počátky internetu u nás vzpomínají publicista Ondřej Neff a zakladatel Seznamu Ivo Lukaševič. V rozhovoru natočeném pro Hyde Park civilizace pak hovoří Jan Gruntorád, hlavní iniciátor připojení Česka k internetu.
Na Instagramu je mnoho zveřejněných fotografií, videí... Počet lajků pod příspěvkem je pro hodně lidí důležitý, proto se snaží být originální, dokonalí. Je však všechno tak dokonalé? Není skutečnost poupravená? Zamysleme se nad tím, nežeňme se za lajky a řiďme se vlastním rozumem. Zemřít kvůli selfie za to totiž skutečně nestojí. Nenechte sociální sítě rozhodovat o tom, nakolik si budete vážit sami sebe!
TikTok je mezi mladými lidmi stále populárnější sociální síť pro sdílení vtipných a zábavných nebo jinak zajímavých videí. Kde je hranice mezi žertem a dezinformací? Je možné TikTok využít pro seriózní zpravodajství? Video uvádí několik případů zneužití nástrojů sociálních sítí během prezidentských voleb v USA. Má vůbec TikTok zpravodajský potenciál? Začínají si jej všímat i velké mediální domy, protože mu stále roste publikum. Jenže jej používají spíš k žertům.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.