04:17
Václav II. byl předposledním přemyslovským panovníkem. Jeho otec zahynul v bitvě na Moravském poli a Václav se ujal vlády až po dlouhém období braniborského poručnictví. Snad právě proto Václav nebyl válečníkem, ale spíše diplomatem. Využíval ohromného bohatství českého království (těžba stříbra) k posílení pozice panovníka, rozvoji království i postavení státu za jeho hranicemi.
Bitva na Moravském poli v roce 1278 výrazně zasáhla do vývoje českého státu a rozhodla o budoucím směřování celé střední Evropy. Český král Přemysl Otakar II. bitvu s Rudolfem Habsburským nejen prohrál, ale ztratil v ní i život. Zůstal po něm nezletilý syn a české království čekaly těžké roky. Kolem bitvy se objevilo mnoho legend, jedna z nich o zradě české šlechty. Zradila ale opravdu? Podívejte se na souvislosti bitvy a její popis a průběh.
Počátky křesťanství v Čechách jsou spojeny s knížetem Bořivojem a jeho manželkou Ludmilou, kteří přijali křest z rukou Metoděje na Velké Moravě. Bořivoj je také spojen se stavbou prvního kostela – kostela svatého Klimenta na Levém Hradci.
Kníže Boleslav I. je v českých dějinách spojen se smrtí svého bratra, knížete Václava. Zároveň je však také zakladatelem českého státu. Jak vypadala Praha za Boleslava? Co vlastně ovládala první přemyslovská knížata?
Podívejte se na úvod do dějin pošty. V Evropě první základy poštovnictví položili Římané, u nás se poštovní služby začínaly rozvíjet od 16. století. Vysvětlena je rovněž etymologie slova pošta, dozvíte se, co bylo podstatou poštovních služeb, čím se pošta zabývala. Na moderní rozvoj poštovních služeb měla zásadní vliv železnice.
V době své vlády musel Jiří z Poděbrad čelit stále silnějšímu tlaku ze strany papeže, který neuznával Basilejská kompaktáta. Na svoji podporu zamýšlel vytvořit organizaci evropských panovníků, která by vzájemné spory řešila mírovou cestou. Projekt byl ovšem bez účasti císaře a papeže odsouzen k neúspěchu.
Popis života českého šlechtice Petra I. z Rožmberka, zasazení jeho činů do kontextu politických událostí tehdejší doby, především vlády krále Jana Lucemburského.
Univerzita Karlova je nejstarší univerzitou ve střední Evropě. Její založení představuje emblematický příklad fundátorské činnosti Karla IV. O tom, jaké důvody vedly Karla k založení univerzity v Praze, nám více řeknou historici v pořadu Historie.cs.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.