02:32
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Máte rádi lasagne? Co myslíte, jsou lasagne opravdu z Itálie? Podívejte se, co všechno o lasagních víme. A co si o tom všem myslí historikové? Kolik je receptů na jejich přípravu?
V této části Macha a Šebestové děti dostanou sluchátko. Je pro ně jedním velkým překvapením. Hned ho dokáží využít, a dokonce se díky němu Mach dozví tolik zajímavostí o zajících, že překvapí i paní učitelku.
Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá.... zpívá ve své písničce Ivan Mládek. Co vše se může ale stát, když se na skály vydají lidé, kteří přecenili své síly? Jak se zachovat ve složité situaci? O tom vypráví tato epizoda z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Taky slzíte, když krájíte cibuli? To nevadí, cibule se vám odmění. Již naši dávní předci věděli, že je nesmírné prospěšná pro naše zdraví. Někteří kuchaři dokonce tvrdí, že připraví jídlo raději bez ohně než bez cibule. Pro cibulovou polévku, smažené cibulové kroužky nebo v různých omáčkách je cibule prostě nezbytná. Nejvíc si snědli dělníci ke svačině, když stavěli pyramidy.
Přestože středověká kuchyně byla zdravá, lidé často umírali na různé infekční nemoci, ale i hladem. V této těžké době vládl Karel IV., který povznesl českou kulturu na evropskou úroveň a z Prahy vytvořil Evropskou metropoli. Panovník si nejvíce pochutnával na jáhlové kaši se sušeným ovocem.
Máte rádi jednoduché vaření? Jídlo z jednoho hrnce znali lidé od pradávna. Chutě se krásně promíchají a bylo to také praktické. Ve středověku v hrnci na trojnožce na ohni smíchali, co dům dal. V Německu za války vznikl jejich oblíbený eintopf. Ve Španělsku mají zase paellu, která se připravuje na jedné velké pánvi.
Kryštofu Kolumbovi vděčíme za přivezení brambor do Evropy. Jak se ale dostaly do Čech? Podle čeho dostaly jméno? A kde se poprvé k bramborám přimíchala majonéza? Všechno se dozvíte ve videu.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Poprvé si lidé pochutnali na chlebu už v mladší době kamenné. Jak různě se chleba pekl a vypadal v průběhu dějin? A jakou roli při přípravě na pečení chleba hraje kvásek?
Toužíte se také seznámit se svým oblíbeným zpěvákem nebo youtuberem? A co když vám s ním cizí člověk nabízí tajné setkání za peníze? Jak se zachovat bezpečně?
Pojďme se společně podívat na video o zdravotnické záchranné službě. Historie pražské záchranné služby sahá až 165 let daleko. Záchrannou službu je potřeba zavolat vždy, když si nejsme jisti, že zvládneme pomoc sami. Dnes lze již také použít aplikaci Záchranka v chytrém telefonu. Záchranář se při své práci podívá na místa, na která se nikdo jiný nedostane, a hlavně má jeho práce velký smysl.
Víte, které koření je nejvzácnější? Je také nejdražší na světě. Pokud znáte rčení: „Je jich jako šafránu,“ tak jste uhodli. Jedná se o šafrán. Až se dozvíte, odkud pochází, kde se nyní nejvíce pěstuje, a jaká část rostliny se suší, tak se nebudete divit, proč je tak vzácný a tedy drahý.
Nejrozšířenějším sladidlem po celém světě je med, a to už tisíce let. Tipněte si, k čemu ho používala Kleopatra nebo staří Číňané? A víte, že jsme bývali medovou velmocí? A že s trochou medu hned, zesládne vám svět? Spousta dalších informací vás čeká v tomto díle.
12 978
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.