03:14
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Napoleon Bonaparte byl velký vojevůdce, ale na jídlo si moc nepotrpěl. Přesto měl zástup kuchařů, kteří se starali o nejrůznější pochoutky pro císařský stůl. Rádi například tvořili zákusky s motivy z dějišť z Napoleonových bitev.
Jak se ženám žilo dříve? Ženy měly studium medicíny zakázané. Anna Honzáková se ale rozhodla bojovat a pilně se učila. Nakonec se stala první českou lékařkou.
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Které osobnosti se zasloužily o to, že dnes můžeme potraviny uchovávat v ledničce nebo v mrazáku? Jak probíhalo jejich bádání? A jak vypadali předchůdci dnešní ledničky?
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Co je pro Italy pizza, to je pro Francouze quiche. Tento slaný koláč ale pochází z jiné evropské země. Z jakého slova vznikl jeho název? A čím se v různých oblastech plní?
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Italské Tiramisu je mimořádně lahodný dezert, který je nepečený. Italové milují silnou kávu i piškoty a do moučníku přidali ještě jednu zvláštní přísadu. Jakou? to se dozvíte ve videu.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Pojďme se společně podívat na historii italských Benátek. Kdo a proč se usadil v bažinaté oblasti a proč tu vzniklo slovo karanténa? Město plné kanálů je proslulé loďkami, jež se nazývají gondoly. Pořádají se zde také karnevaly, na které se sjíždějí tisíce turistů z celého světa.
Původ guláše můžeme vystopovat k pastevcům, kteří si ho vařili v kotlíku. Dnes bychom mohli říct, že se podobal polévce a jedl se s chlebem. My si k němu většinou dáváme knedlíky. Barvu guláši dává paprika – ta červená – a milovníci pálivého jídla si přijdou na své.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Francií.
Znáte základní fakta o Německu? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám zemi zábavně a v krátkosti představí. Nahlédněte do země s hlavním městem Berlín. Byla zde postavena Berlínská zeď, která rozdělovala město na západní a východní čast. V Německu je důležité letiště ve Frankfurtu, přístav Hamburk a velmi navštěvované město Drážďany. Pochází odtud hodně známých skladatelů, jako jsou třeba J. S. Bach a Ludwig van Beethoven.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.