01:17
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Nejstarší delikatesou lidstva jsou korýši. Tito obyvatelé naší planety žili již před 200 miliony let. Ve starém Římě nesměli klepetáči chybět na žádné slavnostní tabuli. A kde bychom je našli dnes? Některé v řekách, jiné zas v mořích.
Jaké vánoční zvyky u nás máme a proč? Video seznámí děti s významem jmelí, adventního věnce, pečením perníčků i adventním kalendářem.
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
Víte, že domestikace koz proběhla pravděpodobně dříve než domestikace psa? Pro tehdejší lovce nebyl problém odchytit malá kůzlata a ochočit si je. A víte, k čemu slouží koze bezoár?
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Napadlo vás někdy, co všechno může být pod vodou? Některé naše vodní plochy ukrývají na svém dně tajemství. Pod vodou totiž leží zatopené domy a vesnice. Na dnech dvacítky našich přehrad je zatopeno asi 120 obcí. Pod hladinou Orlíku například najdete přes 650 stavení. Domy se zatápěly proto, že bylo potřeba postavit přehrady, získat vodu a pořídit si na ochranu proti povodním.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena stavba Národního divadla v Praze včetně požáru roku 1881, který nebyl nikdy jasně vysvětlen.
Nejznámější bitvu, která pro české nekatolické stavy nedopadla dobře a ovlinila vývoj českých zemí na mnoho staletí, se vyplatí znát. V bitvě na Bílé hoře u Prahy proti sobě stáli Habsburkové a zástupci českých stavů, kteří chtěli svobodu náboženského vyznání. Česká šlechta a měšťani v ní byli poraženi a Habsburkové upevnili jsou moc. Nekatolíci přišli o majetek i práva a často museli ze země odejít. Mezi nimi byl i učitel národů J. A. Komenský.
Pojďme se společně podívat do obory na naše největší volně žijící zvíře. A ne, není to bobr, jak si Terka na začátku myslí. Jelen totiž může vážit až 200 kg. Laně, samičky jelena, jsou o poznání menší a nehonosí se proslulou jelení chloubou, totiž parohy.
Duha je vlastně optický jev. Nemůžeme si na ni sáhnout, fyzicky prostě neexistuje. Přesto nás stále překvapuje svými barvami. Ale kde se ve skutečnosti berou?
Pozorovali jste někdy změny na záhonu květin během dne? Ráno jsou květy zavřené, sluníčko je pomalu otevírá a večer jdou zase květiny spát. Nechte se inspirovat pro pozorování květin v čase a zkuste si pořídit několik fotografií květu (např. slunečnice) během dne.
V Zoo v Hluboké nad Vltavou mají jedinečnou expozici mravenců. K vidění je i velemravenec, největší druh mravence na světě, který měří 3 cm. K vidění tu jsou i další druhy, třeba mravenci střihači. Co to obnáší mít takovou expozici, se dozvíte ve videu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.