01:21
Vánoce jsou pro nás spojeny s bohatě prostřeným stolem, na němž nesmí chybět spousta dobrot. Každá rodina má své oblíbené pokrmy. Naše chutě i možnosti se mění. A jak to bylo s vánočními jídly v minulosti? Podívejte se.
Vůně medových perníčků nám připomene, že přichází adventní období. Bylo to tak vždy? A co způsobuje jejich charakteristickou vůni? Recepty na výrobu perníku se liší a mění, stejně jako jejich tvary a zdobení. My si na nich ale určitě pochutnáme.
Pátrání po původu receptu na bramborový salát je práce pro detektiva. Odkud se vzal a kdo ho má na svědomí? Co kuchař, to jiné ingredience. Je mnoho teorií, ale skutečností je, že na český vánoční stůl bramborový salát patří. A hlavně nám chutná.
Jiný kraj jiný mrav. Jinými slovy, v různých zemích vládnou různé obyčeje. Dnes porovnáme ty české s americkými. Co tedy patří na štědrovečerní stůl? Krocan nebo kapr? Odpověď je jednoduchá. Záleží na tom, kde žijeme a jaké tradice dodržujeme.
Poslední den v kalendářním roce má svátek Silvestr a s ním slavíme i my všichni. Vzpomínáme, bilancujeme a také si přejeme do nového roku vše dobré. Ukážeme si přípitky v různých jazycích, jedno mají společné: přání všeho dobrého, tedy hlavně zdraví.
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
Co prožil na svých cestách kníže Bruncvík? Jaké potkal tvory? A jak s jeho příběhem souvisí český znak? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Společně se podíváme na život loutkáře Matěje Kopeckého, který se s loutkovým divadlem seznámil už jako velmi malý kluk. Matěj Kopecký měl loutkařinu nejprve jako koníček, později už upravoval cizí hry podle svého a hrál je česky.
Drůbež je nejrozšířenější zvířectvo chované na maso po celém světě. Skupinu hrabavé drůbeže netvoří jen slepice, ale jak uvidíme, také krůty, perličky, pávi nebo pštrosi. Seznámíme se s předkem našich slepic kurem bankivským a zjistíme kolik plemen slepic se na světě chová.
Dnes už si bez auta neumíme život představit. Dříve tomu tak rozhodně nebylo. Věděli byste, kdy a kde postavili v Čechách první automobil? Po kom je pojmenován nebo kam poprvé jel a jak dlouho mu cesta trvala? To vše a mnohem víc se dozvíte z našeho videa, kterým vás provede konstruktér prvního automobilu u nás, Leopold Sviták.
Pasáž o tom, že vztekání a trucování k ničemu nevede. Je zapotřebí trpělivosti.
Pořad představuje organizaci Veterináři bez hranic. Tato organizace očkuje domácí zvířata v Africe, aby tak zabránila šíření smrtících nemocí.
Princezna Prga tentokrát bojuje sama se sebou. Je to zvláštní, ale naše touhy po nakupování stále nových věcí jsou ukryty v naší hlavě. Nemusíme podléhat reklamě. Nakupujme s rozmyslem, starší věci jdou opravit nebo darovat někomu, kdo je rád bude dál používat. Tím zamezíme vršení odpadků.
Proč chodit do školy? Kdo může napsat omluvenku? Proč děti musí poslouchat učitele? A jak se k sobě mají chovat spolužáci? To všechno si dnes probereme v pohádkové škole a vy si to můžete zkusit také.
Krásně nazdobený třpytící se vánoční stromeček je pro nás zásadním symbolem Vánoc. Ne vždy tomu tak bylo. Zdobení vánočního stromečku k nám přišlo až v 19. století. Jak se takový stromeček zdobil, si nyní ukážeme.
Pasáž popisuje, jak pravěcí lidé přišli k ohni, proč by asi byli dobří atleti a jak se jim spalo.
9 911
395
2 248
857
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.