02:52
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Pojďme se společně podívat na video o hlavolamech. Rubikovu kostku zná celý svět, vynalezl ji maďarský vynálezce, architekt a profesor architektury Ernő Rubik. Hlavolamy se objevují stále nové a nové.
Když děti učí telka! Nalaďte se s dětmi z 1. třídy na Velikonoce. S paní učitelkou Andreou si povíme o významu pomlázky a společně s dětmi si vyzkoušíte "umotat" králíčka Ňufíka z utěrky. Podle zvuků a obrázků si zopakujete jména některých ptáků. Paní učitelka si pro vás nezapomněla připravit zajímavost v podobě pštrosího vejce.
Pořad ukazuje, jak vypadají pravidla slušného stolování. Učí základy, jak správně držet příbor a jak se u stolu chovat.
Jdeme s rodiči na návštěvu, jak se správně chovat? Máme se přezouvat? Kde si mohou děti na návštěvě hrát a jaké hry jsou vhodné? V království etikety jsou pěkně popletení, Klárka s Mistrem E jim poradí, jak se správně chovat k návštěvě i na ní. Určitě si pravidla společenského chování rádi připomenete i vy.
Kdo se postará o děti, kterým zabili rodiče? Jak mohu pomoci dětem, až tady budou? Může se to stát i u nás? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka z Linky bezpečí Hana Nečina Vaníčková.
Nějaký slib, který nesplnil, dal někdy každý z nás. Ale pozor! Pokud často slibujeme něco, co nemůžeme nebo nechceme splnit, je to zrádné. Člověk se totiž stane nedůvěryhodným, lidé mu nevěří. Rozmysli si, co a komu slibuješ!
Tentokrát vás Brďo zavede do světa vynálezů a objevů. Během staletí bylo vynalezeno obrovské množství složitých i zdánlivě jednoduchých věcí. Jak ovlivnily život člověka? Třeba vynález pluhu, kola, kompasu, parního stroje, žárovky a dalších? Dozvíte se, jak probíhá výroba tofu a jak funguje mikrovlnná trouba.
Copak má telefonování společného s etiketou? Používání mobilu při stolování, v tramvaji nebo při řízení automobilu má také svá pravidla. Všeobecně platí, že bychom měli telefonovat tak, abychom ostatní nerušili. Myslet na druhé a neobtěžovat je. Prostě být taktní a to není právě jednoduché. Pokusme se o to.
Podívejte se s námi do zákulisí České televize. Co všechno obnáší natáčení přímých přenosů a dalších pořadů? Jaká technika se v televizi a filmu používala dříve a jaká se používá dnes? Jak se točilo v začátcích filmového průmyslu? A jak se za tu dobu posunuly filmové triky? Všechno si ukážeme. Možná potom zjistíte, že být v přímém přenosu není žádný med, ale spíš trocha adrenalinu a taky pěkná dřina.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.