05:06
Pojďte se s námi protáhnout při zimních radovánkách. Oblečeme si čepice a rozcvičíme se při zimních sportech. Pak se naučíme jednoduchou choreografii k zimní písničce a zahrajeme si na ptáčka, který se schovává před zimou.
Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v Praze, když v roce 1954 zamrzla řeka Vltava. Děti i dospělí se vrhli na Vltavu a provětrali své brusle. Jak vypadalo v té době sportovní vybavení a oblečení?
Kromě klasických zimních sportů se v zimě můžeme věnovat i ledolezení, jedné z disciplín horolezení. K ledolezení je potřeba speciální výbava a pro začátek také instruktor a cvičná stěna na trénink. Jako v jiných sportech, i v ledolezení se dá soutěžit.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.
V zimě se mimo jiných kratochvílí věnujeme také bruslení na ledě. K tomu můžeme využít uměle vytvořená kluziště nebo přírodní led na rybnících. Jak ale poznáme, kdy už je led dostatečně pevný a na co si musíme dávat pozor?
Dětská záchranka v akci: Záchvat křečí nebo epileptický záchvat může postihnout každého z nás. Co vlastně můžeme udělat, chceme-li pomoci? Zásady první pomoci si zopakujeme s dětmi.
Každý z nás si občas rád dá něco sladkého, nebo takříkajíc na chuť. Jak by to ale dopadlo, kdybychom jedli jenom samé sladkosti? Co by na to řeklo naše tělo a mohli bychom vůbec takto fungovat? Naštěstí to nemusíme zkoušet, protože už to za nás vyzkoušel Pepík Coufal. A jak to s ním dopadlo? Inu podívejte se sami. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Jak se vyvíjel náš sluch? Jak fungují uši? Znáte zvíře, které slyší, i když je nemá? Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř ucha, a chcete vědět, jak si vyrobit domácí telefon? Vydejte se s námi do pohádkové televizní soutěže, ve které bude muset náš soutěžící Brďo zdolat Trpaslíkův kvíz.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku rozpoznávat smysly. Kolik jich máme? A k čemu je používáme? Povíme si také, kteří živočichové mají některý ze smyslů výborně rozvinutý. A jak jste na tom vy? Poznáte věci podle vůně, hmatem anebo nejraději zrakem? Vyzkoušejte s námi i váš sluch.
Když děti učí telka! Pojďte se s námi naučit správně dýchat. Řekli byste, že dýchání není žádná věda? Dýchat přece umí každý, jinak bychom nemohli žít, kdybychom nedýchali. Jistě máte pravdu, ale přesto není dýchání jako dýchání. To správné je potřeba trénovat. Pomůže nám to pořádně okysličit naše tělo, zrelaxovat po náročném dni anebo lépe zvládnout naše emoce.
V koření nalezneme kouzlo tisíců chutí. Přestože ho lidé používají tisíce let, dříve se koření z Orientu objevovalo pouze na královských dvorech. Chudší lidé používali bylinky. Objevme nejcennější koření světa! Šafrán. Kolik korun bychom dali za jeho jeden kilogram?
Tentokrát zavítáme do jedné velké rodiny, která je něčím úplně běžná a něčím trochu speciální. Co to znamená, když někdo žije v pěstounské rodině? Vysvětlí nám to děti, které v takové rodině, žijí.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Existují důkazy o tom, že pračlověk nejedl pouze maso, ale že se živil i rostlinnou stravou. Také již tušil, že bylinky uzdravují. Za to, že se na bylinky nezapomnělo, vděčíme i králi Karlu Velikému, velkému fanouškovi léčivých účinků bylin.
9 849
397
2 248
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.