05:06
Pojďte se s námi protáhnout při zimních radovánkách. Oblečeme si čepice a rozcvičíme se při zimních sportech. Pak se naučíme jednoduchou choreografii k zimní písničce a zahrajeme si na ptáčka, který se schovává před zimou.
Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v Praze, když v roce 1954 zamrzla řeka Vltava. Děti i dospělí se vrhli na Vltavu a provětrali své brusle. Jak vypadalo v té době sportovní vybavení a oblečení?
Kromě klasických zimních sportů se v zimě můžeme věnovat i ledolezení, jedné z disciplín horolezení. K ledolezení je potřeba speciální výbava a pro začátek také instruktor a cvičná stěna na trénink. Jako v jiných sportech, i v ledolezení se dá soutěžit.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
V zimě se mimo jiných kratochvílí věnujeme také bruslení na ledě. K tomu můžeme využít uměle vytvořená kluziště nebo přírodní led na rybnících. Jak ale poznáme, kdy už je led dostatečně pevný a na co si musíme dávat pozor?
Víte, které koření je nejvzácnější? Je také nejdražší na světě. Pokud znáte rčení: „Je jich jako šafránu,“ tak jste uhodli. Jedná se o šafrán. Až se dozvíte, odkud pochází, kde se nyní nejvíce pěstuje, a jaká část rostliny se suší, tak se nebudete divit, proč je tak vzácný a tedy drahý.
Návštěva lékaře má také svá pravidla. Umíte se chovat v čekárně u lékaře? Je samozřejmostí pozdravit, počkat, až na nás bude řada, a pokud kašleme, tak jedině se zakrytým obličejem. A co v ordinaci? Neutíkáte před injekcí? Lékař nám chce pomoci, proto dodržujeme předepsaný postup léčby.
V této části videa se setká hlavní hrdina Čestmír s kouzelným kamenem, který ho vtáhne dovnitř. Tam uvidí věci, které nikdy předtím neviděl. Po celou dobu ukázky nevychází z údivu a je překvapený, co zažil.
Tradiční asijská polévka trochu připomíná recept pejska a kočičky, když vařili dort. Vezmeme mrkev, pórek, zázvor, česnek, přidáme kuřecí vývar, vajíčko, mořské řasy, nudle, česnek a ještě hlívu. To vše smícháme dohromady a uvaříme. A světe div se, máme z toho vynikající polévku, která je nejen dobrá, ale i velice zdravá. Inu, chopte se hůlek a nechte si chutnat.
Když děti učí telka! Pojďte se s námi naučit správně dýchat. Řekli byste, že dýchání není žádná věda? Dýchat přece umí každý, jinak bychom nemohli žít, kdybychom nedýchali. Jistě máte pravdu, ale přesto není dýchání jako dýchání. To správné je potřeba trénovat. Pomůže nám to pořádně okysličit naše tělo, zrelaxovat po náročném dni anebo lépe zvládnout naše emoce.
Historie žvýkaček je opravdu pestrá, žvýkáme už přes 9000 let. Co žvýkali staří Řekové a proč? A co severoameričtí Indiáni? Jaké bylo složení žvýkaček v různé době v různých částech světa a jak vznikly ty dnešní, se dozvíte v tomto díle.
Každý z nás si občas rád dá něco sladkého, nebo takříkajíc na chuť. Jak by to ale dopadlo, kdybychom jedli jenom samé sladkosti? Co by na to řeklo naše tělo a mohli bychom vůbec takto fungovat? Naštěstí to nemusíme zkoušet, protože už to za nás vyzkoušel Pepík Coufal. A jak to s ním dopadlo? Inu podívejte se sami. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Jestlipak víte, kdo obložený chlebíček vymyslel? Za vším stojí nedostatek času. A jak k tomu přispěli Češi? A kde všude si na obložených chlebech, chlebíčcích pochutnávají? Odpovědi se dozvíte v tomto videu.
Lociku setou známe už z vyobrazení v chrámech a hrobkách faraonů. A co to má společného se salátem? Egypťané vzývali vlastního boha salátu! A císař Augustus mu nechal postavit sochu. Kolumbus ho přivezl do Ameriky. Tohle a mnohem víc se dozvíte v tomto videu.
11 755
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.