11:12
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Agent v kapse nám poradí, jak si pomoci v nebezpečných situacích. Tentokráte se společně s Pepi ocitneme v sedle koně. Proč to bylo nebezpečné a jaké si z toho vezmeme ponaučení? A jak řešit jiné zapeklité situace se zvířaty?
Každé malé dítě ví, že kopřiva nás dokáže na kůži pěkně popálit. Ale víte proč? A také, že má rovněž léčivé účinky? Podívejme se tedy kopřivě „na chloupek“. Jak ji používali ve starověkém Římě, v Anglii nebo v Čechách? A kterou rostlinou si můžeme pomoci proti popálení kopřivou?
Když se dostane do dýchacích cest cizí těleso, například, když vám zaskočí jídlo, člověk se začíná dusit. Děti za pomoci záchranářů zjišťují, jak správně poskytnout první pomoc.
Brukvovitá zelenina čítá mnoho druhů, patří mezi ni např. brokolice nebo květák. Jen v České republice se jich pěstuje na 150 druhů. Brukve jsou bohaté na vitamíny a minerály, čímž velmi prospívají našemu zdraví.
Máte rádi fazole? Pochutnat si na nich můžete díky Kryštofu Kolumbovi, který je spolu s bramborami přivezl z Ameriky. Indiáni pěstovali fazole spolu s kukuřicí, která je podpírala. S těmito luštěninami se do jídelníčku chudších lidí, kteří neměli na maso, dostaly tak důležité bílkoviny. Nejvíce fazole jedí v Anglii, kde jsou součástí tradiční snídaně.
Návštěva lékaře má také svá pravidla. Umíte se chovat v čekárně u lékaře? Je samozřejmostí pozdravit, počkat, až na nás bude řada, a pokud kašleme, tak jedině se zakrytým obličejem. A co v ordinaci? Neutíkáte před injekcí? Lékař nám chce pomoci, proto dodržujeme předepsaný postup léčby.
Víte, proč nosili piráti pásku přes oko? Tuto otázku nám zodpoví další díl seriálu „Zvěd na doma". Představí nám jednoduchý pokus, kterým si můžeme lehce vyzkoušet, jak se lidské oko přizpůsobuje změnám světla a tmy.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku chránit svoje zdraví. Jaké známe nemoci? Jaké jsou civilizační nemoci? Umíme se jim bránit? S dětmi se zamýšlíme, jak žít zdravě a chránit svoje zdraví. Vybereme potraviny, které jsou pro náš organismus prospěšné, odhadneme naši potřebu spánku a nezapomeneme ani na sportování.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.