02:18
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Jestlipak víte, kdo obložený chlebíček vymyslel? Za vším stojí nedostatek času. A jak k tomu přispěli Češi? A kde všude si na obložených chlebech, chlebíčcích pochutnávají? Odpovědi se dozvíte v tomto videu.
Světelné znečištění je celosvětový problém související s umělým světlem. Díky umělému světlu přichází lidstvo i příroda o přirozený mechanismus dne a noci. V čem je světelný smog problematický se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Dětská televize Liberec pro vás zpracovala reportáž o slepeckých psech. Věděli byste, v čem jsou vodicí psi užiteční nebo jak zhruba probíhá jejich výcvik? Více informací se dozvíte v reportáži.
Historie pudinku je opravdu zajímavá a nečekaná. Co má společného pudink s masem, se dozvíte v tomto videu. A jak to bylo s pudinkem na královských stolech?
Lízátka vznikla vlastně náhodou spojenou s medem. Ale ještě to chvilku trvalo, než se dočkala své dnešní podoby. Jsou receptem na pohodu, protože uvolňují napětí a stres, díky základnímu lidskému reflexu, sání. Další zajímavé informace o lízátkách vám představí toto video.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
Když děti učí telka! Poznáte spolu s žáky 2. ročníku roční období vyjádřené hudbou? My si to vyzkoušíme a k tomu si roční období rozčleníme na jednotlivé měsíce a dny v týdnu.
Pojďme se společně podívat, jak se vyrábějí papírové hodiny. Budete potřebovat kružítko, kterým vytvoříte dvě kružnice, a kruhy si poté vystřihnete. Dále si připravte barevné papíry, pravítko, černý fix, vzorovou sponu, lepidlo, nůžky a tužku. Krásně si tak procvičíte hodiny.
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Lidé v neolitu si začali sami pěstovat plodiny. První vyšlechtěné plodiny jsou pro nás důležité i dnes. Však z takové pšenice a ječmene pečeme chléb a vyrábíme pivo. U obydlí se objevila první zvířata a my začínáme mluvit o domestikaci. Ale tenkrát nebylo možné žádné maso skladovat, proto se zvířata vykrmovala až do té doby, než bylo potřeba maso.
O bílé paní se vypráví na různých hradech. Jak vyprávějí o bílé paní Staré pověsti české? Co symbolizuje, když se zjeví? A koho chrání? Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny reformy Josefa II., vydání tolerančního patentu, zrušení nevolnictví, cenzury, trestu smrti, zavedení jediné úřední řeči atd.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.