05:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Je mužství v krizi? A co to vlastně je? Jaký má být muž v současné době, která jakoby rezignovala na „staré dobré tradiční hodnoty“? Proč se společnost brání rovnoprávnosti? Jak a kde hledat a vytvářet hodnoty nové? Je muž v naší společnosti stále brán jako opora, která není nikdy slabá a nikdy nebrečí? Proč si lidé stále nejsou rovni? Proč primárním, tedy tím zodpovědnějším rodičem, je stále matka a jakou roli v tomto sporu hrají média? Jaké je postavení mužů ve školství a k čemu je dobrý projekt Muži do školství?
Jak prožívají projekt společného vzdělávání ti, jichž se bezprostředně týká? Jak moc je pro děti inkluze náročná? V prostředí jedné soukromé školky se potkávají děti z různých koutů světa. Překonávají mezi sebou jazykové bariéry i kulturní odlišnosti. Všichni si však společně hrají a nikoho nevyčleňují. Děti se spřátelí s každým.
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje konfrontaci Terezy, která se stala obětí znásilnění, s jejím spolužákem Davidem, násilníkem. Tereza se snaží vzniklému bloku postavit a alespoň částečně zmírnit své trauma. Zjišťuje však, že David situaci před pěti lety vnímá odlišně.
Příběh ženy, která kvůli závislosti na alkoholu a lécích padá z vyšších pater na naprosté dno, ze kterého se snaží opět odrazit. Podaří se jí to? Paní Helenka se po léčbě snaží přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou a aktivně se doléčuje.
Vtipy o blondýnkách, o ženských řidičských schopnostech nebo dokonce o znásilnění? A co pokřikování či hvízdání na ulici? Sexismus nebo sexuální nátlak a násilí rozhodně nejsou v pořádku, ačkoliv jsou někdy ve společnosti zlehčovány a obhajovány jako něco normálního. Tvoří součást tzv. rape culture – kultury znásilnění. Co proti tomu může dělat každý z nás?
Politika je úzce spojena s médii. Na sociálních sítích se rozvinul fenomén tzv. lifestylového vládnutí, kdy hlavní roli nehraje obsah, ale líbivost postů. Politické skupiny se na sítích zaměřují na specifické zájmy, aby fanoušky vyprovokovaly a získaly jejich pozornost. Spíše než o politiku jde tedy o marketing.
Vhodné oslovení je základem každé úspěšné společenské konverzace. Zlaté pravidlo říká, že oslovujeme vždy tak, jak si to dotyčná osoba přeje, tedy například jak se nám sama představí. Kromě toho nám však mohou pomoci obecná pravidla, která by měl každý znát: jak oslovovat ženy nebo neznámé osoby, jak používat akademické tituly nebo kdo komu nabízí tykání.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku používat orientační prvky v textu k lepšímu porozumění. Vyzkoušíme si práci grafiků v grafickém studiu. Budeme připravovat naučný text, který pro lepší srozumitelnost označíme orientačními prvky.
Vybrat dětské dabéry není jednoduchá záležitost. Nejdůležitějším předpokladem je, aby dítě umělo dobře a plynně číst.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se staršími žáky pomocí metody brainstormingu připomenout pro ně zásadní události roku 2020. Budeme se orientovat na časové ose a vyhledávat informace v kalendáři. Uvědomíme si rozdíl mezi přítomností, minulostí a budoucností u slovesných tvarů, které pro popis událostí použijeme.
Každý konflikt je příležitost, kterou buď využijeme a navzájem se k sobě přiblížíme, nebo se od sebe naopak vzdálíme. Příklady nezvládnutého i zvládnutého konfliktu jsou obsahem této ukázky, v obou případech jde o spor pracovní. Řešením konfliktů nás provází s využitím hraných scének Miroslav Táborský.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.