06:34
Říká se, že pravopis je vizitkou každého člověka. Právě pravopis se všemi možnými pravidly a výjimkami je v maturitním testu ověřován několika úlohami. Video představuje asi nejnáročnější typ takové úlohy, když se po vás chce, abyste našli pravopisné chyby v textu a opravili je. Takže vlastně taková hodně malá korektura textu. U tohoto typu úloh pozor na bodování - při správném řešení celé úlohy získáte poměrně vysoký počet bodů, ale také je třeba si uvědomit, že každá vaše případná chyba znamená bod dolů.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Sára se chce stát skvělou reportérkou, tentokrát však neobstála u testu z českého jazyka. Dostala pětku, a tak se rozhodla, že natočí reportáž o mateřském jazyce. Pokusí se za pomoci své rodiny přiblížit divákům útvary nespisovné češtiny, jako je obecná čeština, slang, argot, profesní mluva a především nářečí, která se používají vždy jen na určité části jazykového území. Ukáže také, jak se vlivem médií rozdíly mezi nářečími stírají.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Nejprve si přiřadíme k pojmům pranostika, přísloví a pořekadlo správnou definici a následovně se pokusíme doplnit chybějící slova v různých pořekadlech a příslovích.
Psaní čárek ve větě jednoduché i v souvětí... Víte, kde čárku napsat, a kde naopak žádná čárka není? Podstatou úloh ověřujících znalosti interpunkce je zpravidla rozhodnutí, zda jsou čárky ve větě nebo souvětí napsané správně, nebo zda je ve větě nebo souvětí chyba. Podívejte se na různé přístupy k řešení úloh tohoto typu.
Jaké nešvary se mohou vyskytovat v psané a mluvené češtině? Jako příklad poslouží mluva politiků a výskyt pravopisných chyb především v publicistických textech. Dále se dozvíme, jaký byl postoj k používání anglicismů na přelomu století.
Jak si na počítači jednoduše vytvořit vlastní komiks.
Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje negaci v češtině a její druhy. Věnuje se slovní, větné i členské negaci a způsobům jejího tvoření.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku, proč je důležité správné pořadí vět v příběhu. Na pohádce Červená Karkulka si ukážeme, co se s pohádkou stane, když věty zamícháme. Poté si zkusíme správně seřadit obrázky a vymyslíme vlastní příběh. Nezapomeneme si připomenout, jaký je rozdíl mezi souvětím a větou jednoduchou.
Když píšeme dopis, dodržujeme určitá formální pravidla. Stejně tak je to i při psaní mailu. Stručně vyjádříme obsah svého sdělení v kolonce „předmět“. Máme možnost využít k zaslání zprávy více příjemcům najednou. Rozmyslíme si, zda budeme posílat i přílohy, aby objem dat nebyl moc velký a nezahltil schránku příjemce.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem J. Učí je, jak se toto tiskací písmeno píše, a uvádí slova začínající tímto písmenem.
Oslovení jsou součástí každodenního života, některá z nich ale nesou různé významové odlišnosti. Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR popisuje vývoj oslovení (např. pane, bratře, slečno) a uvádí několik příkladů oslovení, která změnila svůj význam v souvislosti s politickými a společenskými změnami.
Co jsou jazykové prostředky aktualizace a automatizace, jak se používají, jak vznikají a jaký je mezi nimi rozdíl? Na to nám poskytne odpověď odborné vysvětlení, kterému předchází vtipná scénka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst bě, pě, vě. Vyrobíme si pomůcku motýla, která nám usnadní čtení a psaní slabik bě, pě, vě. Následně si vše pořádně procvičíme a chybět nebude ani závěrečné luštění přeházených písmen, která nám vytvoří slova s těmito slabikami.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku vyjmenovaná slova po P a po S. Vyhledejme k vyjmenovaným slovům slova příbuzná. Která vyjmenovaná nebo příbuzná slova souvisejí s přírodou? Objevme o nich zajímavosti. Pomocí metody INSERT budeme třídit informace.
Pasáž vysvětluje, jestli a kdy je správné psát „Bible“ a kdy „bible“, a objasňuje smysl úsloví „vymítat ďábla“.
Prověřte své znalosti pravopisu se Zdeňkem Svěrákem v legendárním televizním Diktátu z roku 2012. Po diktátu následuje vysvětlení pravopisných jevů a na samém konci zazní i zajímavá a moudrá myšlenka.
9 585
371
2 037
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.