02:19
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pořad hravou formou seznamuje děti s prvním písmenem abecedy – A. Věnuje se tomu, jak se velké tiskací A píše a jaká slova tímto písmenem začínají. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Pohádka Otesánek, kterou předčítá herec Miloslav König. Příběh vypráví o starých manželích, kteří si přejí děťátko. Přání se jim splní, když jednoho dne donese muž pařízek a ten zázrakem ožije. Problémem však je, že má neustále hlad a sní všechno, co se mu postaví do cesty. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku poznávat slovní druhy. Vyjmenujme všechny slovní druhy. Procvičme si čísla, kterými jsou označovány. Jak poznáme přídavná jména? Jaký, který, čí se ptáš, už přídavná jména znáš. Společně si řekneme i další rýmy, které nám pomohou lépe poznat ostatní slovní druhy. Určeme slovní druhy a zasoutěžme si.
Proč se ve slově mystifikace píše tvrdé y? To vám možná prozradí pořad Slovíčka. Určitě se ale dozvíte, že slovo mystifikace znamená úmyslné klamání a šíření nepravdivých zpráv.
Víte, co znamená slovíčko genetika? Jedná se o biologickou vědu zabývající se geny. Díky ní můžeme upravovat potraviny, aby odolávaly škůdcům. Je také velmi užitečná při odhalování zločinů.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku, jak poznat složený tvar slovesa od tvaru jednoduchého. Nejprve si problematiku vysvětlíme, následně si její pochopení vyzkoušíme na hře se včelkami. V závěrečné tajence nám vyjde latinské slovo.
Pasáž formou scénky seznamuje s výrazem „bonzák“, jeho významem a původem. Dále se věnuje některým dalším výrazům z internetového jazyka.
Víte, co znamená slovíčko konzum? Dříve se tak říkalo obchodům, kde lidé nakupovali potraviny. Dnes se výraz používá pro nadměrné nakupování věcí, které nepotřebujeme. Velký vliv na konzumní způsob života mají i reklamy.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.