Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Jak Modré hory získaly své barevné jméno? A proč jsou tak trochu vzhůru nohama? Čím jsou speciální stromy blahovičníky? A jaké zvíře žije v symbióze s blahovičníky?
Japonská kuchyně je zdravá, lehká a stojí za ochutnání. Naučte se připravit nejznámější japonské jídlo, sushi. Základem je dobrá a správně ochlazená rýže. Není to složité a jeho přípravu jistě hravě zvládnete. Dobrou chuť.
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Pojďme se společně podívat na video o africkém ptactvu. Třeba na pelikány, což jsou pořádní divocí ptáci, kteří jsou lehce narůžovělí, ale jejich mláďata, když se narodí, jsou hnědá. Uvidíte také divoké husy, ptáky marabu, pštrosy a hadilovy. Pelikáni se dožívají poměrně vysokého věku, kolem třiceti let.
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
Wifina nám v tomto díle rozšíří rozhled. Rozhledna je vyhlídková stavba s vyhlídkovým prostorem, který je výš než okolní terén, aby z něj bylo dobře vidět do okolí. Rozhledny mají nejčastěji tvar vysoké věže, najdou se ale i výjimky. U nás se rozhledny staví už přes 200 let.
Pojďme se společně s kamerou zatoulat do přírodní rezervace a navštivme Klokočské skály. Archeologické výzkumy ukazují, že osídlení zde bylo již v době bronzové. Dokonce zde byly nalezeny stáje menšího dobytka. Projít se můžeme unikátní Tichou stezkou, která je upravena pro neslyšící i nevidomé. Cesta nás zavede až na hrad Rotštejn, který rozhodně stojí za návštěvu.
Seriál Minuty z Krkonoš nám přiblíží, jak je to s lavinami v Krkonoších, kde je zmapováno přes sto lavinových drah. Dozvíme se, jak lavina vzniká a jaký má vliv na přírodu.
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Lidé chovají kočky kratší dobu než např. psy, a proto mají kočky méně plemen. Kočka domácí se stala společnicí člověka, umožňuje mu zprostředkovaně udržovat kontakt s přírodou a odbourávat každodenní stres. Víte, co znamená, kráčí-li kočka se vztyčenou hlavou a ocasem?
Na příkladu včely medonosné vysvětluje Dan Bárta vzájemně užitečný vztah mezi organismy – mutualismus. Ukazuje, jak včela prospívá člověku tím, že mu dává med, a on ji na oplátku poskytuje přístřešek a nechává opylovat pole. Poté zmiňuje vztah včel s rostlinami, například se smetánkou. Zatímco rostlina dává včele nektar, včela umožňuje rostlině rozmnožování přenášením jejího pylu. Dále jsou představeny méně známé symbiotické vztahy, například housenek motýla zavíječe mozkového s bakteriemi nebo fíkovníku s vosičkami. A na závěr je mutualismus přirovnán k obchodu, ze kterého každý něco získává.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Přilétá čapí samec, opravuje hnízdo a čeká na samičku. Poštolčí samec hledá místo pro hnízdění, vyhlíží poštolku. Špačci své námluvy pozdrželi. Přilétá první vlaštovka.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.