Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Velká artézská pánev je největší na světě a obsahuje přes 3 000 přírodních studní. Kde se tam vzaly a co způsobuje jejich vyvěrání? A jak zde fungují uměle navrtané studny?
Umělá inteligence postupně dobývá svět a lidé stále více hledají, kde by se dala uplatnit. Jeden takový pokus začal ve španělském v Madridu. V místním muzeu hodnotí umělecká díla originální kritik. Jmenuje se AICCA a jedná se o psího robota s umělou inteligencí zaměřenou právě na hodnocení a recenzování uměleckých děl. Prozatím tento nápad sklízí pozitivní hodnocení, a tak AICCA čeká světové turné, na kterém si projde takříkajíc zkouškou ohněm.
Děti z chudinské čtvrti v africkém Lagosu jezdí do školy na lodi. Podívejte se, proč. Dozvíte se, proč africký chlapec Emanuel nesmí školu vynechat ani jediný den.
"Koráb pouště" – tak je velbloud právem označován. Dříve soužil jako jediný dopravní prostředek po poušti. Vydrží totiž bez vody několik dní. Pokud si myslíte, že zásobu vody má právě ve svém hrbu, tak se nenechte mýlit. Jak to tedy dělá? Kolik litrů vody se mu vejde do žaludku? Myslíte, že můžete ve volné přírodě potkat dromedára? A co to vlastně je? Odpovědi máte na dosah ruky.
„Když v Africe něco zdechne, ne každý se toho lekne.“ Někdo je dokonce rád, jako třeba právě sup. Ne nadarmo se mu říká mrchožrout. Přestože svým dvoumetrovým rozpětím křídel by mohl konkurovat nejednomu dravci, sám nic neloví. Pouze si počká na zbytky. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Pojďte na výlet se světoznámým dobrodruhem a rybářem Jakubem Vágnerem. Nemusíme cestovat k Amazonce, abychom zažili dobrodružství. I na horách musíme být opatrní a mít dobrou výbavu, protože počasí se tu mění rychle. Dozvíte se, jaké zásady bychom při pohybu na horách měli dodržovat a jak si vyrobit ochranné brýle z březové kůry.
Věděli jste, že Milešovka je největrnějším místem Česka? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Nejrozsáhlejší přírodní rezervace v ČR a naše druhé nejvyšší pohoří se jmenuje CHKO Hrubý Jeseník. Nachází se zde na 360 druhů vyšších rostlin, což nikde jinde v ČR nenajdeme. Arktoalpinská tundra neboli přírodní bezlesí bylo uměle člověkem zalesněno borovicí kleč. Nastal zde tak ekologický problém, který je třeba řešit už jen kvůli unikátům jako jsou kamenná moře či Petrovy kameny.
Zkuste si tipnout, jak dlouho už existuje Klub českých turistů. Znali byste jméno jeho zakladatele a prvního předsedy a mimo jiné známého českého cestovatele? Klub je velice aktivní a jeho agenda poměrně pestrá. Vydává vlastní časopis, mapy, pořádá táborové akce a spoustu dalších věcí. Také se samozřejmě stará o turistické značky. Věděli byste, jaký význam měly původně barvy v turistickém značení?
Obyvatelé městečka v Indonésii se naučili zpracovávat hnijící odpadky z nedaleké skládky. Vyrábějí z nich zemní plyn, který mohou využívat k vaření. Na to, jak takový proces funguje, se podívejte ve videu.
Povrchové napětí je téma dalšího dílu ze seriálu „Zvěd na doma". Jednoduchý pokus nám pomůže pochopit princip povrchového napětí vody a jeho narušení pomocí saponátu.
Kmotřičky víly seznamují Brďa s tím, kde se vyskytuje v přírodě elektřina. Jaké jsou typy elektráren? Dozvíme se také něco málo z historie elektrifikace. Tušíte, proč je dobré vědět, kde máme v bytě elektrické pojistky? Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán! Musíme si dát dobrý pozor, abychom se nezranili.
Moravský kras je celkem rozlehlé území, které se táhne od Brna téměř až k vesnici Sloup. Možná se budete divit, že je tu téměř tisícovka jeskyní, ale i skal a propastí. Po říčce Punkvě se dokonce můžete v podzemí projet na loďce. Svou krásou nás v jeskyních zaujmou neobvyklé tvary vytvořené přírodou. V této oblasti se také nachází hojně navštěvovaná propast Macocha.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.