Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Velká artézská pánev je největší na světě a obsahuje přes 3 000 přírodních studní. Kde se tam vzaly a co způsobuje jejich vyvěrání? A jak zde fungují uměle navrtané studny?
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Bombaj pulzuje životy šestnácti milionů obyvatel a hýří všemi barvami. Portugalci ji dali jméno Bom Bahai, tedy „dobrý záliv“. Nezávislost na Britech získala Indie až v roce 1947, kdy už byla Bombaj významné velkoměsto s přístavem prvořadého významu. Dnes návštěvníky vítá směsicí vůní, neustálým hlukem, dopravním chaosem a všudypřítomnou hudbou. Navštívíme zde snad největší prádelnu na světě, kde pracují jen muži, podíváme se na městskou slavobránu, které se říká Brána do Indie, prohlédneme si rybí trh a s místními kluky si zahrajeme kriket.
Baobab je unikátní strom, který roste v Africe. Jeho kořeny sahají do hloubky až 30 metrů. Baobab nemá v kmenu letokruhy, jak jsme zvyklí, ale zásobárnu vody. V takovém jednom baobabu může být až 120 000 litrů vody. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Pojďme se společně podívat na video o chovu buvolů. Postarat se o buvolí stádo a vyčistit jejich výběh je opravdu velká dřina. Buvolí stádo většinou vede velká kráva, stádo by neměl nikdo vyplašit, jelikož jsou to celkem nebezpečná zvířata. Buvol žije v zajetí teprve krátkou dobu. Pojďte o jejich životě zjistit více.
V přírodě se ukrývá spoustu různých pokladů. Jsou místa, kde můžete nalézt i legendární trilobity. Potřebujete kladívko, pozorné oči a bude se hodit i lupa.
S Floriánem Fenclem si povíme o zlaté horečce, která vypukla po nálezu zlata na cestě v Křepicích v jižních Čechách. Z celých Čech přijížděli lidé do lomu, odkud kámen byl, ale žádné zlato nenašli. Dodnes se neví, proč se zlato našlo jen v jediném kameni.
Pojďme se společně zatoulat s kamerou do Krajiny břidlice a dozvědět se opět něco zajímavého. Navštívíme Flascharův důl, kde nám vysvětlí, jak taková břidlice vznikala a na co se používá. Věděli jste, že vytěžený materiál právě z tohoto dolu byl použit na střechu našeho Národního divadla a dalších významných budov v Evropě? Slyšeli jste pojem břidlicové tabulky, ale nedokázali jste si je představit? Víte, kdo je patronkou všech horníků? Odpovědi nejen na tyto otázky zjistíte ve videu.
Pojďme se společně podívat na video o stále činné italské sopce. Etna je největší evropská činná sopka, která oficiálně měří 3350 metrů, i když její výška se stále mění. Tato sopka má několik kráterů, ze kterých vyvěrá láva a horké plyny. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Jak se pomocí mapy orientovat v terénu a jak k tomu používat buzolu? Co znamená pojem kontrola a jak jí v mapě i v terénu poznáme? A jak vypadají tréninky orientačních běžců?
Seriál Minuty z Krkonoš nám představí dvě krásná ledovcová jezera na polské straně Krkonoš, která se paradoxně nazývají stavy, česky rybníky. Víte, že Velký rybník je hluboký téměř 25 m a Malý rybník jen 7 m?
Poslední úsek živé velké řeky začíná u Bohumína a končí u soutoku Odry s Olší. Říká se mu také česká Amazonka. Jedná se meandry řeky Odry, které jsou přírodní památkou. Nachází se zde štěrkové lavice a velmi pestrý ekosystém. Tento přírodní unikát rozhodně stojí za pozornost.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.