Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Velká artézská pánev je největší na světě a obsahuje přes 3 000 přírodních studní. Kde se tam vzaly a co způsobuje jejich vyvěrání? A jak zde fungují uměle navrtané studny?
Pojďme se společně podívat na video o stále činné italské sopce. Etna je největší evropská činná sopka, která oficiálně měří 3350 metrů, i když její výška se stále mění. Tato sopka má několik kráterů, ze kterých vyvěrá láva a horké plyny. Je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Krasové propadání, jak to asi může vypadat? Potok Bílá voda teče krasovým údolím, dokud se nepřiblíží ke skalní stěně. Tam podzemními kaskádami mizí v jeskyni. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Plešné jezero je geologickým památníkem doby ledové. Před 20 tisíci lety ležela hranice sněhu a ledu mnohem níž než dnes. Jeden z ledovců byl i na svahu hory Plechý, masa ledu stékala do údolí a přitom hloubila prostor pro budoucí jezero. Pak se oteplilo, ledovce roztály a dnes je tu jezero s unikátní živou přírodou. Vyskytují se tu vzácné a ohrožené druhy rostlin. Území je zpřístupněno po zážitkové trase.
Pro orientaci v krajině používáme mapy. Map je mnoho druhů, nejčastěji se setkáme s turistickou mapou nebo plánky měst, která navštěvujeme na svých cestách. Proč se mapy pořád vytváří a kdo je dělá? Čemu se na mapách říká legenda?
S dobrodruhem Enriquem Stanko Vrázem se podíváme na speciální talismany indiánů kmene Chívaro. Ti si na krk věšeli vysušené hlavy svých přemožených nepřátel. Ptáte se proč?
„Chtěl bys vidět supr dům? Tak si dojdi k termitům.“ Dnes v Africe navštívíme termitiště. Termiti jsou vlastně jako naši mravenci. Žijí v koloniích a vytvářejí si velice pevné obydlí, které nerozšlápne ani slon. Z čeho své obydlí na poušti staví? Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
V pořadu Slovíčka si tentokrát vysvětlíme, co znamená slovo etno. Etno vzniklo jako pomocné slovo. Je to zkratka slova etnický. Etno může označovat národ. A co vše můžeme nazvat slovem etno? Vlastně vše, co v sobě nějak uchovává kousek toho, odkud to pochází.
Geolog Aleš Bajer putuje na Moravu, kde se stále dají najít nejen zajímavé nerosty a horniny, ale třeba i kosti dinosaura.
Máme na planetě Zemi více slané nebo sladké vody? Existují moře i uvnitř pevniny? Proč odborníci sledují, jestli se mění slanost vody v oceánu? Víte, že Mariánský příkop je nejhlubší místo pod vodní hladinou na světě?
Bez písku se snad žádné dítě neobejde. A nejen dítě. Brďo zjišťuje, na co všechno se dá použít písek - a že je toho hodně. Zjistíme, kde se těží, jaká má těžba úskalí a jaké má písek složení. A také spousty dalších zajímavostí. Některé sporty se také hrají na písku. Víte které? A co je to pískovec či pískovna? Písek se používá k měření času i v přesýpacích hodinách. Dozvíte se mimo jiné to, jak si je sami vyrobit.
Do plné sklenice vody budeme postupně přidávat mince. Přeteče voda přes okraj? Kolik se vejde mincí do sklenice? Můžete předem i odhadovat. Potřebujete jen sklenici, vodu, mince a tácek. Vysvětlení tohoto jevu se také dozvíte, podívejte se.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.