03:19
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! V prvním díle se seznámíme se servisním robotem kosmodromu Kitem, kterého fascinuje nalezená knížka o vesmíru. Díky ní se rozhodne přivrtat se na raketu a odletět do kosmu.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit letí s panem Baterkou k souhvězdí Orion a poznává jeho jednotlivé hvězdy. Jaké to jsou? A jak to na nich vypadá?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Jaké další druhy galaxií ve vesmíru existují? Možná budete koukat. Kit s panem Baterkou zvažují let do jiné galaxie. Jenže problém je v tom, jak dlouho by taková cesta trvala...
Jak je starý vesmír? Pojďte si ho s Moudronosem představit. Podíváme se na Sluneční soustavu, vyrazíme mezi hvězdy a planety. Dozvíme se, jak se otáčí Země a představíme si astronauty i astronomy. Nezapomeneme ani na Měsíc. Víte, kdo tam přistál jako první?
Jak je to s kosmonauty? Brďo sleduje historii letů do vesmíru. Dozvídá se, co to byly vesmírné závody mezi SSSR a USA. Státy mezi sebou soupeřily, kdo vyšle do vesmíru první satelit, první živou bytost a prvního člověka nebo kdo udělá první kroky na Měsíci. Češi mají také svoje kosmonauty – Vladimíra Remka a Oldřicha Pelčáka. K letu do vesmíru byl vybrán Vladimír Remek. Zkusíte si podle návodu udělat svoji „raketu“?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Další Kitovou zastávkou je největší planeta sluneční soustavy Jupiter. Přistání však není možné, protože Jupiter je tvořen pouze plyny a větry. Díky tornádu může Kit Jupiter opustit a pokračovat ve své vesmírné cestě dál.
Proč je v noci tma? Jak vypadá vesmír a jak je velký? Představte si, že vesmír je tak velký, že kdyby kolem naší planety letěli třeba mimozemšťané, tak si jí možná ani nevšimnou. Kdyby to bylo možné, tak k nejbližší hvězdě, která nám v noci svítí na cestu, bychom letěli milióny let.
Wifina nám v tomto díle představí póly naší Země. Dozvíme se například, že severní pól leží přibližně uprostřed Severního ledového oceánu, kde je území trvale pokryté ledem. Na opačné straně Země leží jižní pól, který je také pokrytý ledem.
Ve Sluneční soustavě se pořád něco děje. Například Měsíc se víc a víc vzdaluje od Země a Země se otáčí stále pomaleji. Takže podle vědců u nás kdysi míval den jen 18 hodin. Na které planetě je nejdelší den? Jaká je atmosféra na Venuši? Nejmenší planeta Sluneční soustavy Merkur se pořád víc a víc zmenšuje. A co je toho příčinou? A proč bylo Pluto vyřazeno ze seznamu planet Sluneční soustavy?
Australští vědci poslali semena akácie do vesmíru, aby zjistili, jak nepřirozené podmínky dokáží zvládnout. Semena vyklíčila a astronauti je po návratu na Zemi zasadili v botanické zahradě v Sydney.
Existuje opravdu ve vesmíru civilizace? Odkud se vzal název Marťani? Podívejme se do vesmíru na planetu Mars a řekněme si, jak je to s místní civilizací. Existuje tam opravdu život?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit přistává na Venuši a pátrá po jejích obyvatelích a vodě. Zjišťuje, proč tu už voda není i proč je zde takové vedro a tudíž žádní Venušané.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit poznává planetu Uran, který se po své dráze kutálí, a jeho měsíc jménem Miranda. Jak se mu tady líbilo? A kam se vydá dál?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Po příletu do vesmíru Kit bojuje s gravitací. Seznamuje se s mezinárodní vesmírnou stanicí a nechává se upravit pro své další vesmírné výpravy.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.