03:58
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! V prvním díle se seznámíme se servisním robotem kosmodromu Kitem, kterého fascinuje nalezená knížka o vesmíru. Díky ní se rozhodne přivrtat se na raketu a odletět do kosmu.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit letí s panem Baterkou k souhvězdí Orion a poznává jeho jednotlivé hvězdy. Jaké to jsou? A jak to na nich vypadá?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Cestou k Jupiteru Kit zachytí zvláštní signál, který nepochází ze Země. Doletí na kometu Čurjumov-Gerasimenko a potkává se zde sondami Philae a Rossetou.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Další Kitovou zastávkou je největší planeta sluneční soustavy Jupiter. Přistání však není možné, protože Jupiter je tvořen pouze plyny a větry. Díky tornádu může Kit Jupiter opustit a pokračovat ve své vesmírné cestě dál.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit zkoumá Saturn, jeho prstence planety, po kterých se chtěl projet. To mu sice úplně nevyšlo, ale dává si závod se Saturnovými měsíci.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Co se děje uvnitř mlhoviny? Jak to vypadá, když rostou hvězdy? Co potřebují, aby rostly? A kam zmizel pan Baterka? Pojďme to zjistit!
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit s panem Baterkou zkoumají další vesmírnou záhadu. Kam zmizela hvězda zvaná rudý superobr? A co s tím má společného černá díra? Pojďme to zjistit!
V Ondřejově se nachází největší český vesmírný dalekohled. Je pojmenovaný po Luboši Perkovi, který se zasadil o jeho stavbu. Co vědci tímto dalekohledem pozorují, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Sluneční hodiny nám ukazují čas. Je možné, že dřív byla hodina v létě delší a v zimě kratší? Problém se vyřešil až ve čtrnáctém století. Umí být sluneční hodiny přesné? Podívejme se, jak opravdu fungují!
Proč je v noci tma? Jak vypadá vesmír a jak je velký? Představte si, že vesmír je tak velký, že kdyby kolem naší planety letěli třeba mimozemšťané, tak si jí možná ani nevšimnou. Kdyby to bylo možné, tak k nejbližší hvězdě, která nám v noci svítí na cestu, bychom letěli milióny let.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit se potkává s planetkou Pluto a zjišťuje, proč už není planetou, ale takzvanou trpasličí planetou. V čem spočívá rozdíl mezi nimi? Nejde jen o velikost, jak by se mohlo zdát. Kit se seznamuje s jejím ledovým povrchem a letí dál.
Video nám přiblíží, co to vlastně vesmírný odpad je. Dozvíme se, jak je to s odpadem na oběžné dráze a jaká opatření se plánují proto, aby se vesmírný odpad na oběžné dráze nehromadil.
Ve Sluneční soustavě se pořád něco děje. Například Měsíc se víc a víc vzdaluje od Země a Země se otáčí stále pomaleji. Takže podle vědců u nás kdysi míval den jen 18 hodin. Na které planetě je nejdelší den? Jaká je atmosféra na Venuši? Nejmenší planeta Sluneční soustavy Merkur se pořád víc a víc zmenšuje. A co je toho příčinou? A proč bylo Pluto vyřazeno ze seznamu planet Sluneční soustavy?
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.