03:58
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit se přibližuje ke Slunci a zjišťuje, čím je prospěšné a čím naopak nebezpečné. Hledá způsoby, jak ho dále zkoumat, setkává se s fotony a zažívá erupce.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! V prvním díle se seznámíme se servisním robotem kosmodromu Kitem, kterého fascinuje nalezená knížka o vesmíru. Díky ní se rozhodne přivrtat se na raketu a odletět do kosmu.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit letí s panem Baterkou k souhvězdí Orion a poznává jeho jednotlivé hvězdy. Jaké to jsou? A jak to na nich vypadá?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Cestou k Jupiteru Kit zachytí zvláštní signál, který nepochází ze Země. Doletí na kometu Čurjumov-Gerasimenko a potkává se zde sondami Philae a Rossetou.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Po příletu do vesmíru Kit bojuje s gravitací. Seznamuje se s mezinárodní vesmírnou stanicí a nechává se upravit pro své další vesmírné výpravy.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit se ztratí v Mléčné dráze, která je naším obřím domovem. Při hledání zpáteční cesty k panu Baterkovi vytvoří plánek Mléčné dráhy a prozkoumá, z čeho se skládá.
Sluneční hodiny nám ukazují čas. Je možné, že dřív byla hodina v létě delší a v zimě kratší? Problém se vyřešil až ve čtrnáctém století. Umí být sluneční hodiny přesné? Podívejme se, jak opravdu fungují!
Vydejme se do vesmíru! Zjistíme, jaká nebezpečí tu na astronauty číhají. Může to být třeba požár na vesmírné stanici. Ve volném kosmickém prostoru je může ohrozit třeba kosmické smetí nebo kosmické záření.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit s panem Baterkou potkávají exoplanety, které obíhají kolem jiného slunce než našeho ve Sluneční soustavě. Z čeho jsou tvořeny? A je na nich život? Co myslíte?
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Kit prozkoumává povrch Merkuru, zjišťuje, po jakých osobnostech jsou pojmenovány zdejší krátery, zažívá místní východ slunce a objevuje vodu ve skupenství ledu. Věděli jste, že na Merkuru bychom měli narozeniny každé čtyři měsíce?
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit zkoumá zvláštnosti planety Neptun i jejích měsíců. Měsíc Triton Kitovi vysvětluje, proč létá opačným směrem než všechny ostatní měsíce a jak se k ledovému obru, jak se Neptunu říká, vlastně dostal.
Poleťme s robůtkem Kitem vstříc vesmírným dobrodružstvím! Tentokráte Kit narazí na Hubbleův teleskop a dozví se více o jeho funkci. Také nalezne vesmírné smetiště a najde i využití pro staré součástky.
V Ondřejově se nachází největší český vesmírný dalekohled. Je pojmenovaný po Luboši Perkovi, který se zasadil o jeho stavbu. Co vědci tímto dalekohledem pozorují, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Poleťme s robůtkem Kitem za vesmírným dobrodružstvím! Kit zkoumá Saturn, jeho prstence planety, po kterých se chtěl projet. To mu sice úplně nevyšlo, ale dává si závod se Saturnovými měsíci.
Nedávno byla úspěšně ukončena vesmírná mise Artemis 1, jejímž cílem bylo dokázat, že lidé mohou opět přistát na Měsíci. Kosmická loď Orion tuto zatěžkávací zkoušku zvládla a dala prostor následujícím misím Artemis 2 a 3. Více se o těchto vesmírných misích dozvíte v reportáži Zpráviček.
Každý, kdo rád pozoruje noční oblohu, se těší na pozorování meteorů, kterým se říká Perseidy. V létě se dá pozorovat tento meteorický roj, který má svůj název odvozen od souhvězdí Perseus. Co ještě můžeme na obloze vidět, když padají Perseidy?
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.