01:02
Víte, že Slunce je hvězda? Než to lidé zjistili, trvalo to 2000 let. Jak je to tedy možné? Vždyť hvězdy svítí v noci a Slunce ve dne. Dozvíte se, z čeho Slunce vyrábí energii a proč se nám zdá, že svítí víc než ostatní hvězdy.
Vydejme se do vesmíru a prozkoumejme Sluneční soustavu. Objevíme vnitřní a vnější planety. Jaký je mezi nimi rozdíl? Dokážete si představit, jak jsou od sebe planety vzdáleny? Kolik je ve Sluneční soustavě měsíců? A jak velkou část vesmíru tvoří? Společně si Sluneční soustavu vymodelujme!
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
V okolí naší planety ve vesmíru jsou pozůstatky lidské činnosti jako staré satelity a rakety. Vesmírný odpad se pohybuje ohromnou rychlostí a může poškodit i funkční satelit. Jak se tohoto odpadu kroužícího kolem Země zbavit?
Pojďme se společně podívat na první snímky teleskopu. Na malinkaté části oblohy uvidíte tisícovky galaxií. Teleskop nám umožňuje nahlédnout na různá místa ve vesmíru a určit, jaké počasí je v atmosféře planety. Nic není za hranou našich možností, jak okomentoval snímky americký prezident Joe Biden.
Podívejme se do vesmíru na černé díry. Jak vznikají, co dělají a proč je jejich gravitační pole tak obrovské? Více v tomto videu z Wifiny.
Pojďme se společně podívat, jak vědci zkoumali a fotili černou díru. Černými dírami se zabývali velcí vědci jako Albert Einstein a Stephen Hawking. Černá díra je objekt vesmíru, který má tak silné gravitační pole, že do sebe vtáhne všechno včetně světla. Samotnou díru tudíž nemůžeme vidět. K pořízení prvního snímku vědci propojili devět radiových dalekohledů rozmístěných na několika světadílech. Výzkum černých děr by nám měl pomoci pochopit, jak došlo k dnešnímu uspořádání vesmíru.
Pojďme se společně podívat na život známého astronoma Jiřího Grygara, který vesmír celý život zkoumal, psal o něm a přednášel. Dozvíme se i to, že měl na prvním stupni problémy s matematikou. A přitom vychoval generace zájemců o astronomii. Jeho zájem o hvězdy a planety vzbudila knížka ,,Vesmír novýma očima". Jiří Grygar jako první použil v češtině výraz ,,velký třesk". Dokonce existuje planetka, která nese jeho jméno.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.