04:31
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Webové servery si „pamatují“, na co uživatelé v minulosti na webových stránkách klikali. Slouží jim k tomu cookies. Díky cookies například funguje personalizovaná reklama nebo nákupní košíky v e-shopech.
Sociální sítě ovládají dvě nejznámější online společnosti, Google a Meta. Google inkasuje asi 30 % a Meta 20 % celosvětové online inzerce. Jsou schopny ovlivnit veřejné mínění, a dokonce rozhodovat o úspěchu či neúspěchu ostatních firem. O jejich manipulaci lidmi informují tzv. whistlebloweři. Kdo to je?
Influencer je uživatel internetu, který pomocí svých příspěvků na sociálních sítích ovlivňuje chování ostatních uživatelů. Má svůj kanál na sociálních sítích, skrze který komunikuje se svými fanoušky. Kdo by jím dnes nechtěl být? Komu ale věřit a jak se pozná kvalitní influencer?
Ondrova teta vyhrála v internetové soutěži dron. Radost trvá až do chvíle, než Ondrovi začne být podezřelé, že firma požaduje před zasláním výhry číslo platební karty. Jak nenaletět na falešné soutěže, nepropadnout sportovním sázkám nebo internetovému hazardu? A jaké challenge naopak pomáhají dobré věci? To se dozvíme v tomto videu.
Pasáž stručně popisuje historii mobilních sítí a jednu z hlavních výhod 5G sítě, čili páté generace mobilní telekomunikační sítě. Touto výhodou je vyšší přenosová rychlost.
Facebook je díky své oblíbenosti lákadlem i pro virové útočníky. Kliknout na odkaz z neověřeného zdroje se nemusí vyplatit. Při zhlédnutí videa od přátel si můžete na svůj počítač stáhnout virus nebo trojského koně. Co si svou neopatrností může uživatel způsobit a jak poznat varovné signály podvodného odkazu?
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. V tomto díle naučí třináctiletý Ondra svou starší tetu i nás, jak bezpečně používat sociální sítě.
V tomto videu vysvětlí třináctiletý Ondra své tetě, proč není správné sdílet a stahovat autorská díla, co je to torrent, embedované video a darknet.
Třináctiletý Ondra musí vyřešit zavirovaný počítač i telefon své tety. Podaří se mu to? Zároveň vysvětlí, jak se viry dostávají do našich zařízení a jak se jim můžeme bránit.
Internetové stránky se stahují ze serverů. Cesta k nim je poměrně složitá. Vede přes několik routerů, neboli internetových křižovatek. Každý server má svou IP adresu. Z webové adresy serveru ji umí zjistit DNS služba pomocí DNS serverů. A mimochodem, je dobré si nastavit heslo, které nejde lehce uhodnout.
Pojďme se společně podívat na video o starém telefonním seznamu. První telefonní seznam se objevil před více než 100 lety a první počítače byly vyrobené ve 30. letech 20. století. Za počítačového vynálezce je považován Charles Babbage. První počítač na světě měl přezdívku obrovský mozek.
Robotický sklad, kde jedno autonomní vozítko dokáže nahradit práci až tří lidí a do skladu se vejde až o 50 % více zboží. Tak vypadá výsledek společné práce odborníků firmy Systematic a Technické univerzity v Liberci. Neunavitelné skladníky řídí algoritmus, který hledá co nejefektivnější cesty. Tento systém má stále své nedostatky, ale jeho autoři věří, že by mohl přinést do skladového hospodářství miliardové úspory.
13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Významně se o to zasloužil Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET. S jakými potížemi se potýkali tehdejší internetoví pionýři? Co předcházelo tomu, než mohli v Praze na ČVUT připojit k internetu první počítač? Jaký byl internet ve svých počátcích a jaká byla cena za internetové připojení? Co se stalo s československou doménou .cs? Na počátky internetu u nás vzpomínají publicista Ondřej Neff a zakladatel Seznamu Ivo Lukaševič. V rozhovoru natočeném pro Hyde Park civilizace pak hovoří Jan Gruntorád, hlavní iniciátor připojení Česka k internetu.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.