04:31
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Webové servery si „pamatují“, na co uživatelé v minulosti na webových stránkách klikali. Slouží jim k tomu cookies. Díky cookies například funguje personalizovaná reklama nebo nákupní košíky v e-shopech.
Určit přesnou polohu lidí, kteří jsou v ohrožení života, pomáhá záchranářům speciální systém Advanced Mobile Location. Díky němu dokážou záchranáři zjistit místo volajícího s téměř dokonalou přesností.
3D tiskárny se dnes běžně využívají pro výrobu zdravotnických pomůcek (například dlahy), v dentální chirurgii, k výrobě implantátů a v protetice. Výrobky jsou vytvořeny přímo na míru konkrétního pacienta a díky tomu se zkracuje doba rekonvalescence. Chirurg nejprve vytvoří 3D model pro konkrétního pacienta pomocí počítačové tomografie nebo magnetické rezonance. Poté dochází k vlastnímu 3D tisku, při kterém se využívají biokompatibilní materiály, nejčastěji titan ve formě velmi jemného prášku. Pomocí laserového paprsku dochází k roztavení kovového prášku a jeho spojení do požadovaného tvaru.
Proč počítačová myš nefunguje? Pojďme se podívat na to, proč její oko nic nevidí. A jaký je rozdíl mezi myší a kakaem?
Kalkulačku někdy v životě použil asi každý. Jenže pokrok nezastavíš a nyní už si s obyčejnou kalkulačkou jen tak nevystačíme. Místo toho máme mnohem výkonnější zařízení, které zvládá mnohem více operací najednou a rychleji než obyčejná kalkulačka. Řeč je samozřejmě o počítačích. Ty mají za sebou sice relativně krátkou historii, ale o to větší pokrok stihly za tu dobu udělat. Inu, posuďte sami.
13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Významně se o to zasloužil Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET. S jakými potížemi se potýkali tehdejší internetoví pionýři? Co předcházelo tomu, než mohli v Praze na ČVUT připojit k internetu první počítač? Jaký byl internet ve svých počátcích a jaká byla cena za internetové připojení? Co se stalo s československou doménou .cs? Na počátky internetu u nás vzpomínají publicista Ondřej Neff a zakladatel Seznamu Ivo Lukaševič. V rozhovoru natočeném pro Hyde Park civilizace pak hovoří Jan Gruntorád, hlavní iniciátor připojení Česka k internetu.
TikTok je mezi mladými lidmi stále populárnější sociální síť pro sdílení vtipných a zábavných nebo jinak zajímavých videí. Kde je hranice mezi žertem a dezinformací? Je možné TikTok využít pro seriózní zpravodajství? Video uvádí několik případů zneužití nástrojů sociálních sítí během prezidentských voleb v USA. Má vůbec TikTok zpravodajský potenciál? Začínají si jej všímat i velké mediální domy, protože mu stále roste publikum. Jenže jej používají spíš k žertům.
Moderní technologie nám umožňují sledovat fungování našeho těla. Například fitness náramek sleduje naši tepovou frekvenci, spalování kalorií, kvalitu spánku... Jednou budou možná udílet pokyny nanorobotům v našem těle. Můžete také používat aplikace pro chytrý mobilní telefon, jednou z nejužitečnějších je aplikace Záchranka.
Moderování obsahu na sociálních sítích je v dnešním světě velmi komplikované. Algoritmy se chovají čím dál více neprůhledně a i malá chyba v algoritmech může způsobit velké škody. Objevují se právní předpisy, které by měly algoritmy kontrolovat a omezovat, nikdo však zatím neví, jak účinné budou v praxi.
V tomto videu vysvětluje třináctiletý Ondra své tetě cizí slova používaná v souvislosti s youtubery. Kromě jiného dozvíme, kdo je to vloger, k čemu se hodí kodek a proč je dobré hasit flame.
S veřejnými wifi sítěmi se potkáváme stále častěji v prostředcích hromadné dopravy nebo na veřejných místech. Kromě výhody ušetřených dat však přináší riziko kybernetického útoku. Jaké druhy útoků existují a jak se jim bránit, popisuje prof. Ivan Zelinka z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB TUO.
Hrát on line hry je docela dobrá zábava. Je ovšem důležité poznat hranici mezi koníčkem a závislostí. Prvním příznakem závislosti je, že člověk přestává žít svůj normální život a věnuje se pouze hraní. Jak to může vypadat? Podívejte se.
Hoaxy neboli falešné poplašné zprávy. Většinou za nimi stojí něčí nekalý úmysl nebo snaha ovlivnit určitou skupinu lidí. Jak takovou zprávu poznáte? Jaké jsou její typické znaky?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.