09:31
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. V tomto díle naučí třináctiletý Ondra svou starší tetu i nás, jak bezpečně používat sociální sítě.
Ondrova teta se stala závislou na PvPčku. Ondra jí musí pomoct ASAP. V tomto videu s Ondrou proniknete do světa internetových zkratek a dozvíte se, co znamená OMG, GG, MMO, AKA, LOL, ROFL, AFAIK, IMHO, ASAP, AFK, BTW a BRB. A také co je to internetový mem.
Crowdfunding slouží k získání finančních prostředků pro nové začínající projekty od internetové komunity. V tomto videu nám Ondra poradí, jak na to, protože potřebuje novou kameru. Uvidíme, jestli se mu podaří vybrat peníze pomocí crowdfundingu nebo zda bude úspěšnější jeho teta s projektem sladké pošty.
Hrát on line hry je docela dobrá zábava. Je ovšem důležité poznat hranici mezi koníčkem a závislostí. Prvním příznakem závislosti je, že člověk přestává žít svůj normální život a věnuje se pouze hraní. Jak to může vypadat? Podívejte se.
Jaroslav Kubera, bývalý předseda senátu, řekl ve svém novoročním projevu: "Žijeme dva životy. Jeden virtuální a jeden reálný, který je často zcela jiný." Jak moc je jiný? Nad rozdíly života reálného a virtuálního na síti se zamýšlí hosté pořadu Politické spektrum.
Díky umělé inteligenci, která dokáže generovat ransomware velmi levně a přesně, se vyplácí napadat obyčejné lidi. Michal Pěchouček, ředitel Centra umělé inteligence ČVUT, hovoří v rozhovoru s Danielem Stachem o rizicích manipulace s daty, možnostech vydírání velkých firem a způsobech prevence a obrany.
V ukázce se dozvíte informace o vzniku Malware muzea, které založil finský bezpečnostní technik Mikka Hyponen. Malware muzeum nabízí ukázky z dvacetileté historie malware.
Fotka, video nebo jen krátká hlasová zpráva. I to počítači stačí, aby se naučil rozeznávat konkrétního člověka. Umělá inteligence bude pomáhat českým kriminalistům při vyšetřování. Už teď se používá se státech, jako je Bahrajn, kde pomáhá identifikovat lidi podezřelé z terorismu. Neošálí ji ani vousy, brýle nebo stárnutí.
Být na sítích je pro někoho možná in, avšak nese to s sebou nejrůznější rizika. Co všechno se může stát, když chce Oskar sehnat 1000 sledujících? Zjistíš také, co je to FOMO nebo jakou výhodu má koncové šifrování.
13 378
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.