09:31
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. V tomto díle naučí třináctiletý Ondra svou starší tetu i nás, jak bezpečně používat sociální sítě.
Stejně jako v knize si dáváme na zajímavé místo záložku, můžeme totéž udělat i na internetu. Záložky jsou jednou z nejpoužívanějších funkcí webových prohlížečů. Usnadňují a zjednodušují nám vyhledávání často používaných stránek. Základní funkce prohlížečů jsou stejné v libovolném zařízení a snadno se synchronizují. Šetří nám tak čas.
Na Instagramu je mnoho zveřejněných fotografií, videí... Počet lajků pod příspěvkem je pro hodně lidí důležitý, proto se snaží být originální, dokonalí. Je však všechno tak dokonalé? Není skutečnost poupravená? Zamysleme se nad tím, nežeňme se za lajky a řiďme se vlastním rozumem. Zemřít kvůli selfie za to totiž skutečně nestojí. Nenechte sociální sítě rozhodovat o tom, nakolik si budete vážit sami sebe!
Rizika sdílení erotických materiálů v partnerském vztahu a možné následky popisuje Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, vedoucí projektu E-bezpečí. Vysvětluje, že sexting mezi partnery často vzniká jako projev vzájemné důvěry, ale po rozchodu partnerů se mohou sdílené materiály stát nástrojem pro vydírání nebo poškození pověsti bývalého partnera nebo partnerky. Zdaleka se to netýká jen náctiletých. Velmi nebezpeční jsou také sexuální predátoři, kteří se ukrývají za falešným dětským profilem. Na závěr rozhovoru zdůrazňuje pan Kopecký zásadu, že intimní materiály se nikdy nesdílejí.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. V tomto díle naučí třináctiletý Ondra svou starší tetu i nás, jak správně vyhledávat na internetu.
Fotka, video nebo jen krátká hlasová zpráva. I to počítači stačí, aby se naučil rozeznávat konkrétního člověka. Umělá inteligence bude pomáhat českým kriminalistům při vyšetřování. Už teď se používá se státech, jako je Bahrajn, kde pomáhá identifikovat lidi podezřelé z terorismu. Neošálí ji ani vousy, brýle nebo stárnutí.
Už jste se někdy setkali s pojmem ransomware nebo třeba DDoS? Možná je neznáte, ale ve světě internetu patří k nejznámějším typům kybernetických útoků. Jak se říká lidem, kteří za takovými útoky stojí, dá se proti nim bránit a jaké další hrozby mohou číhat v kyberprostoru? O tom všem si popovídáme s Petrou Sobkovou z Národního ústavu pro kybernetickou a informační bezpečnost.
S ředitelkou dětského krizového centra Zorou Duškovou si popovídáme o tom, jaké nebezpečí může na děti číhat na internetu a co dělat, pokud bychom se s ním setkali. Na internetu je toho opravdu hodně, a to jak pozitivních věcí, tak bohužel i těch negativních. Důležité je umět ty špatné rozpoznat a umět si s nimi poradit.
Čeští vědci jako první na světě použili umělou inteligenci čili strojové učení ke zkoumání vesmíru. Analýzou 4 milionů vesmírných spekter objevili bezmála tisíc nových objektů. Jedná se o velký pokrok v oblasti spektroskopie. O nové převratné technologii hovoří Petr Škoda z Astronomického ústavu Akademie věd.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.