08:51
Digitální kompetence
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
V tomto videu vysvětlí třináctiletý Ondra základní internetové pojmy, historii a základy fungování internetu. Dozvíte se také o cenzuře internetu v různých státech světa a způsobech, jak některé státy omezují svobodný přístup k informacím.
Midjourney je nástroj umělé inteligence, který vytváří obrázky na základě vašeho podrobného popisu. Čím dokonaleji popíšete vaši představu, tím dokonalejší bude vygenerovaný obrázek. Podívejte se, jak na to.
Internet nemá žádného editora, který by kontroloval jeho obsah. Proto se zde můžeme setkat s nesmysly uveřejněnými z nedbalosti nebo úmyslně. Zkrátka úplně cokoliv. Vše si pečlivě ověřujte a hlavně používejte zdravý rozum, tedy kritické myšlení.
O kyberšikaně se mluví jako o formě šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je mobilní telefon či internet. Pořad radí, jak se proti ní bránit.
Fenomén YouTube je probírán v rozhovoru s populárním youtuberem Karlem Kovy Kovářem. Ten na svých kanálech na YouTube probírá např. společenské předsudky, politiku i sociální sítě. Ve své tvorbě využívá infotainment, tedy propojení informací a zábavy. Za své počiny získal dvakrát ocenění Videobloger roku a časopis Forbes ho zařadil do svého žebříčku 30 pod 30. Jak probíhá jeho proces tvorby a jak vypadá jeho komunita. Jak si vybírá témata? Co chce svým působením změnit? A jak moc se mu to daří?
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.