24:29
Digitální kompetence
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sčítat i odčítat do 20. Operace sčítání i odčítaní si budeme procvičovat na příkladech s hady. Naučíme se tak pracovat s tímto matematickým grafickým záznamem, doplňovat chybějící čísla i znaménka a orientovat se na číselné ose.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit a dělit. Magdalena Málková zahájí hodinu hrou Myslím si číslo. Uhodnete ho? Na několika slovních úlohách si pak děti pomocí manipulativ vyzkoušejí, nakolik rozumí násobení a dělení. A tak se budou rozdělovat pastelky nebo budeme počítat kostky nebo rukavice.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Průzkum veřejného mínění si klade za cíl zjistit rozložení určitých názorů ve společnosti nebo její části. Sleduje se například míra podpory politických stran, názory veřejnosti na sociální či politické otázky atd. Výstupy výzkumů jsou publikovány v nejrůznějších médiích. Jak se správně orientovat v takových výstupech, se naučíme v pracovním listě.
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se staršími žáky vydat na výlet do Kutné Hory. Co potřebujeme vědět, abychom mohli naplánovat výlet? Na kolik nás vyjde cesta vlakem? Porovnáme ji s cestou autobusem a spočítáme si vstupné do kutnohorských památek. Na kolik korun vyjde výlet celou rodinu nebo naši třídu?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku orientovat v čase. Budeme spolu hledat různé možnosti, jak čas měříme a dělíme. Dozvíme se, jak označujeme různé jednotky času. Dle zadání se zkusíme orientovat ve dnech v týdnu a také si vyzkoušíme rozpoznávat čas na ciferníku.
Na české straně Šumavy se nachází pět ledovcových jezer. Černé jezero je z nich největší, jezero Laka je nejmenší. Známe rozlohu těchto jezer, maximální hloubku i jejich pravděpodobný objem. Podaří se nám nalézt nějaká „jednoduchá“ geometrická tělesa, jejichž objem (při využití známých údajů) se bude nejvíce blížit uváděnému objemu? Prohlédněte si video a vyřešte připravené úlohy v pracovním listu.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku stavět stavby podle plánu. V úvodu si nejprve za pomoci hry s kostkami vyvodíme pravidla pro úspěšnou stavbu. V další části lekce se žáci naučí orientovat v plánu a stavět podle něj stavby.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky zopakovat, jaké znáte základní geometrická tělesa a jaké jsou jejich vlastnosti. Zjistěte, z jakých geometrických těles mohou být postaveny rozhledny, a vytvořte si jejich zmenšený model.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková s žáky přehledně zopakuje vlastnosti těles, se kterými se setkáváme na základní škole, a připomene, jak u nich vypočítat povrch a objem.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.