24:29
Digitální kompetence
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sčítat i odčítat do 20. Operace sčítání i odčítaní si budeme procvičovat na příkladech s hady. Naučíme se tak pracovat s tímto matematickým grafickým záznamem, doplňovat chybějící čísla i znaménka a orientovat se na číselné ose.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit a dělit. Magdalena Málková zahájí hodinu hrou Myslím si číslo. Uhodnete ho? Na několika slovních úlohách si pak děti pomocí manipulativ vyzkoušejí, nakolik rozumí násobení a dělení. A tak se budou rozdělovat pastelky nebo budeme počítat kostky nebo rukavice.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku sčítat pomocí součtových trojúhelníků. Objevme s jejich pomocí princip sčítání. Jakou obtížnost těchto úloh zvládneme? Dokážeme vrátit i neposedy do svých polí?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku pracovat s daty a orientovat se v tabulce. Tentokrát se přesuneme do cukrárny u Haničky, kde budeme evidovat do tabulky nanuky, kornouty i několik druhů zmrzlin. Zamyslíme se nad zapeklitými matematickými otázkami a také zkusíme doplnit označení sloupečků i řádků do připravené tabulky.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku orientovat v časových údajích. Pokusíme se utřídit svoje znalosti a zařadíme si je do určitého systému. Budeme číst časové údaje na různých měřidlech času. Některá jsou zcela běžná, jiná zase téměř nepoužíváme. Přehled bychom o nich ale mít měli.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku pracovat s jednotkami různých veličin. Budeme třídit jednotky podle veličin, řadit je podle velikosti i přirovnávat si různé veličiny k úkonům v praktickém životě. Procvičíme si převody jednotek času, hmotnosti i délky a vyzkoušíme svůj odhad.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku orientovat v čase. Budeme spolu hledat různé možnosti, jak čas měříme a dělíme. Dozvíme se, jak označujeme různé jednotky času. Dle zadání se zkusíme orientovat ve dnech v týdnu a také si vyzkoušíme rozpoznávat čas na ciferníku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku počítat s časovými údaji. Veronika Dobrovolná s dětmi pátrají po tom, jaké jednotky času znají. A tentokrát nechybí ani pokus. Kolik dřepů uděláte za minutu? Kolik vyjmenovaných slov napíšete za minutu? Zkuste to odhadnout a podívejte se, jak přesné byly odhady dětí ve studiu. Společně se zaměříme i na další časové údaje v našem životě. Kolik času strávíme na kroužcích? Kolik hodin, minut, sekund týdně? To vše si v této lekci budete moci vyzkoušet a spočítat.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku stavět z krychlí. Lenka Švimberská si na začátku lekce s dětmi zopakuje číselnou řadu do 20. Zahrajeme si i hru s hracími kostkami a pak budeme pracovat s velkými krychlemi. Řekneme si, jaká pravidla platí pro krychlovou stavbu, a vyvodíme si zápis plánu stavby. Podle plánů pak zkusíme postavit vlastní krychlové stavby. Uhodnete, která stavba patří ke kterému plánu?
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku poznávat geometrická tělesa. Řekneme si, jaké vlastnosti mají tělesa, která z geometrie známe. Vymodelujeme si tělesa podle zadaných instrukcí a pojmenujeme je. Vyrobíme si také čepičku na narozeninovou oslavu. Jaký tvar bude mít?
Když slepíte proužek papíru a potom ho v polovině rozstřihnete, získáte dvě „papírová kolečka“. Co se stane, když proužek papíru před slepením přetočíte? Jaká další „kouzla“ můžeme s proužky papíru provádět? Připravte si nůžky, lepidlo nebo izolepu, list papíru a podívejte se na video. Vyzkoušejte si nejen „kouzla“ z videa, ale i ta, která jsou uvedena v pracovním listu.
12 741
706
4 256
1 182
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.