24:29
Digitální kompetence
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sčítat i odčítat do 20. Operace sčítání i odčítaní si budeme procvičovat na příkladech s hady. Naučíme se tak pracovat s tímto matematickým grafickým záznamem, doplňovat chybějící čísla i znaménka a orientovat se na číselné ose.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit a dělit. Magdalena Málková zahájí hodinu hrou Myslím si číslo. Uhodnete ho? Na několika slovních úlohách si pak děti pomocí manipulativ vyzkoušejí, nakolik rozumí násobení a dělení. A tak se budou rozdělovat pastelky nebo budeme počítat kostky nebo rukavice.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku pracovat v matematice s daty a informacemi. V této lekci budeme data číst z tabulek a různých diagramů. Naučíme se také data sbírat za pomoci stopek a zapisovat je.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 1. ročníku zaznamenávat data. Nejprve si pomocí kostek postavíme stavby podle vzoru a následně každou z krychliček zaevidujeme podle barvy a umístění přehledně do tabulky.
Když děti učí telka! Jaké jsou nejdelší řeky v České republice? Zjistěte to s námi a propojte vlastivědu s matematikou. Zkuste jejich délku toku vyčíst z grafu. Nejprve podle grafu odhadneme jejich délku a pak si náš odhad zpřesníme a ověříme. Budeme i porovnávat a zjišťovat, o kolik je která řeka delší.
Průzkum veřejného mínění si klade za cíl zjistit rozložení určitých názorů ve společnosti nebo její části. Sleduje se například míra podpory politických stran, názory veřejnosti na sociální či politické otázky atd. Výstupy výzkumů jsou publikovány v nejrůznějších médiích. Jak se správně orientovat v takových výstupech, se naučíme v pracovním listě.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku orientovat v čase. Budeme spolu hledat různé možnosti, jak čas měříme a dělíme. Dozvíme se, jak označujeme různé jednotky času. Dle zadání se zkusíme orientovat ve dnech v týdnu a také si vyzkoušíme rozpoznávat čas na ciferníku.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se staršími žáky vydat na výlet do Kutné Hory. Co potřebujeme vědět, abychom mohli naplánovat výlet? Na kolik nás vyjde cesta vlakem? Porovnáme ji s cestou autobusem a spočítáme si vstupné do kutnohorských památek. Na kolik korun vyjde výlet celou rodinu nebo naši třídu?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku pracovat se stavebnicí trochu jinak. Zopakujeme si osovou souměrnost, zahrajeme si různé „stavitelské“ hry, vyřešíme slovní úlohu a zároveň si u toho krásně pohrajeme. Tak hurá do toho!
Odborník na chov mořských živočichů Hynek Dařbuján dostal v roce 1998 za úkol založit v olomoucké zoologické zahradě akvárium pro chov žraloků. Díky obrovskému zájmu je současné akvárium několikanásobně větší. V současné době najdeme mořská akvária nejenom v zoologických zahradách. Podívejte se na video a vyřešte úlohy v pracovním listu.
Krystalky ledu a sněhové vločky inspirovaly Šikuly k práci se špejlemi a gumičkami. Vymodelovat se z nich dá ale ledacos. Třeba ozdoba na vánoční stromek, model auta nebo cokoliv vám zrovna vznikne pod rukama. Stačí vám jen špejle, gumičky a trocha inspirace. Podívejte se, jak můžeme pomocí špejlí modelovat geometrické prostorové objekty. A co jsou to vlastně sněhové vločky? I to se dozvíme.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku stavět z krychlí. Lenka Švimberská si na začátku lekce s dětmi zopakuje číselnou řadu do 20. Zahrajeme si i hru s hracími kostkami a pak budeme pracovat s velkými krychlemi. Řekneme si, jaká pravidla platí pro krychlovou stavbu, a vyvodíme si zápis plánu stavby. Podle plánů pak zkusíme postavit vlastní krychlové stavby. Uhodnete, která stavba patří ke kterému plánu?
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.