27:38
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát písmeno Ž, ž. Za pomoci obrázků a hádanek nejdříve vyvodíme písmenko Ž. Zahrajeme si hry se slabikami a nacvičíme správný tvar velkého a malého písmene Ž, ž.
Jak je známo, každý vodník může dělat jen to řemeslo, ve kterém je něco od vody. Jaká to jsou tedy řemesla, která mohou vykonávat bývalí vodníci? Možná se budete divit, ale není jich málo. A proč voda není němá? Dozvíte se z vyprávění bratrů Josefa a Karla Čapkových!
Když děti učí telka! Pojďme spolu s žáky 5. ročníku rozvíjet naše pisatelské dovednosti. Budeme se zabývat různými deníky a rozdíly mezi nimi. Zjistíme, k čemu nám deník může sloužit, a vyzkoušíme si, jakým způsobem ho psát.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Tentokrát si budeme vyprávět o lasičce, kterou honila mlsná. Jak její hodování dopadlo? A co z toho plyne za ponaučení? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst bě, pě, vě. Vyrobíme si pomůcku motýla, která nám usnadní čtení a psaní slabik bě, pě, vě. Následně si vše pořádně procvičíme a chybět nebude ani závěrečné luštění přeházených písmen, která nám vytvoří slova s těmito slabikami.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje užívání protikladů v češtině a to jak v lidových rčeních či v poezii, tak v běžné řeči.
Podívejte se na ukázky možných strategií řešení modelové úlohy, v níž mají maturanti prokázat, že rozpoznají v textu expresivní výrazy. V tomto případě pracují z ukázkou z uměleckého textu. Při posuzování expresivity je vždy potřeba posuzovat kontext užití daného výrazu.
Radoslav Brzobohatý, „národní obrozenec češtiny 21. století“, vzpomíná na natáčení F. L. Věka od Aloise Jiráska, vyjadřuje se i k tomu, jakou podobu tehdejší jazyk měl. A jaký je podle něj dnešní jazyk?
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky doplňovat slova do lineárního textu. Řekneme si, jaké jsou jeho znaky, a zkusíme připravit text nelineární. Pomocí pojmové mapy si utřídíme myšlenky a upevníme si význam pojmů souvisejících s neživou přírodou.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.