24:25
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozpoznávat další slovní druhy: přídavná jména a zájmena. Protože je běžně používáme, nebude to pro nás určitě žádný problém.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku poznávat slovní druhy. Konkrétně se zaměříme na podstatná jména. S procvičením nám bude pomáhat interaktivní tabule a různá cvičení.
Vysvětlení, kdy je ve větě vhodnější použít 1. pád a kdy 7. pád. Upozornění na drobné odchylky ve významu.
Co jsou přídavná jména a proč je má spisovatelka Markéta Zinnerová tak ráda? „Až přídavné jméno z pojmu udělá něco krásného,“ říká. Spisovatelka vypráví, co jsou přídavná jména a jak je můžeme tvořit. Závěrem Hana Mžourková z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje problematický pravopis některých přídavných jmen.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje užívání protikladů v češtině a to jak v lidových rčeních či v poezii, tak v běžné řeči.
Pasáž se zabývá původem pojmenování „Na Bateriích“ v Praze a tím, jaká je souvislost tohoto pojmenování se sedmiletou válkou.
Víte, co znamená slovíčko konzum? Dříve se tak říkalo obchodům, kde lidé nakupovali potraviny. Dnes se výraz používá pro nadměrné nakupování věcí, které nepotřebujeme. Velký vliv na konzumní způsob života mají i reklamy.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku vyjmenovaná slova po P a po S. Vyhledejme k vyjmenovaným slovům slova příbuzná. Která vyjmenovaná nebo příbuzná slova souvisejí s přírodou? Objevme o nich zajímavosti. Pomocí metody INSERT budeme třídit informace.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.