25:12
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku porozumět tomu, co čteme. Zkusme vyčíst důležité informace z obrázků. Představíme si knihu Cesty dětí do staletí. Kolik máte doma telefonů? K čemu je používáte? Víte, jak to bylo dřív?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak pracovat s fantazií. Budeme si hrát a zamýšlet se nad otázkami z básně Cokdyže, třeba „Co když nevyrostu? Co když spadnu z mostu?“ Trápí vás také otázky „Co když…?" Zkuste společně s námi najít recept, jak na ně.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku předvídat děj. Přečteme si pohádku z knihy Kotě z Kocourkova. Bude o dvou chlapcích a fazoli. Jak to s fazolí dopadne? Pozorně poslouchejme a předvídejme, co se asi stane dál.
V pasáži pořadu Malá noční povídka si můžeme poslechnout ukázku z první kapitoly novely Vladislava Vančury Rozmarné léto a ocitnout se tak první červnovou neděli na řece Orši v Krokových Varech.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se staršími žáky pomocí metody brainstormingu připomenout pro ně zásadní události roku 2020. Budeme se orientovat na časové ose a vyhledávat informace v kalendáři. Uvědomíme si rozdíl mezi přítomností, minulostí a budoucností u slovesných tvarů, které pro popis událostí použijeme.
Každoročně pronášel prezident České republiky Václav Klaus novoroční projev, v němž bilancoval dění uplynulého roku. Podívejte se, jak v projevu na začátku roku 2013 popsal a zhodnotil nálady ve společnosti, jako ekonom nemohl pominout ani aspekty hospodářského vývoje.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku, jak se stát dobrým vypravěčem. Potom si zopakujeme slovní druhy a vyzkoušíme si své vypravěčské dovednosti na příběhu o otakárku fenyklovém.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku, jak správně napsat dopis. Už jste někdy někomu posílali dopis? Komu to bylo? Řekneme si, na co v dopise nesmíme zapomenout. Představme si, že jsme mimozemšťané. Co bychom o sobě mohli říct? Co bychom napsali pozemšťanům. Zkusíme si dopis napsat. Promysleme si, co opravdu chceme sdělit.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.