09:23
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O vráně, sýru a lišce, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o ješitné vráně, která si myslí, že všechno ví a všechno umí. Když se však zmocní kousku sýra, na který si dělá zálusk i mazaná liška, nechá se lacině napálit.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Vavřínek, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o hospodském, který neví, jak své dědictví rozdělit mezi tři syny. Pošle je tedy do světa, aby zjistil, který z nich má největší srdce. Pořad je přeložen do znakové řeči.
Pohádka Honzíček s kyticí, kterou předčítá herec Martin Stránský. Příběh vypráví o princi Honzovi, který daruje žebrákovi kus chleba. Na oplátku od něj dostane kouzelný bič, hůl a píšťalu. Díky tomu pak dokáže porazit obra a okouzlit srdce krásné princezny.
Pohádka O strakaté kočičce a mlynářském pomocníku, kterou předčítá herečka Naďa Konvalinková. Příběh o třech pomocnících mlynáře, kteří spolu soupeří o jeho mlýn. Získat ho totiž může jen ten, který domů přivede nejlepšího koně. Proti nejmladšímu Honzovi se ale zbylí dva tovaryši spiknou a nechají ho zabloudit v lese. Díky tomu však potká kouzelnou strakatou kočičku, která mu pomůže soutěž vyhrát. A kdo ví, třeba Honzovi zajistí ještě něco navíc.
Všichni známe pohádky o zvířátkách nebo o princeznách, ale určitě jste ještě neslyšeli příběhy o našich tatíncích. Slovo ,,táta" používáme běžně každý den, v tomto příběhu se ale tatínek stává superhrdinou, který dokáže vyřešit i velmi zapeklitou situaci.
Pohádka O Jablko-domu, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o Jablko-domku. Na jedné zahradě je strom, na kterém je pouze jedno jablko, ve kterém bydlí červ a vitamín C. Vitamín C vysvětlí, proč je důležité starat se o stromy a jablka.
Ve druhém díle LOGOhrátek se zaměříme na podstatná jména. Na začátku si uděláme dechové cvičení a další aktivity k procvičování čelistí. Uvedeme si různé příklady podstatných jmen v podobě názvů věcí, které nás obklopují. Vysvětlíme si, co jsou abstraktní podstatná jména a na závěr si některá podstatná jména nakreslíme oběma rukama zároveň.
Pohádka Paní Zima, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o vdově, která má ráda pouze vlastní dceru Kateřinu. Nevlastní Karolínu proto neustále trápí těžkými úkoly a jednou ji dokonce donutí skočit do studny. Netuší však, že se z ní Karolína díky své laskavé povaze vrátí ověšená zlatem.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Nejhorší škola na světě.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Večeře s kmotrou.
Pohádka o tom, jak se na policejní stanici objevilo veliké vejce a jak k němu pan Trutina přišel. Co se z vejce vylíhlo? A jak to panu Trutinovi změnilo život? Dozvíte se z vyprávění Karla a Josefa Čapkových! Pohádka je tlumočena do znakového jazyka.
Kdo by neznal dětskou říkanku: ,,Tluče bubeníček, tluče na buben....“. Věděli jste však, že se nejedná o lidovou tvorbu, ale o dílo kněze Karla Vinařického? Ten se proslavil především tvorbou dětských říkanek a básniček, přičemž tu nejznámější o vojácích si říkají děti dodnes.
Proč je v tajuplném domě poblíž Karlova náměstí díra ve stropě? Proč zmizel doktor Faust a později mladý student? A jak s tím vším souvisí čert? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
10 930
559
3 202
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.